Budowa osiedla – chodniki z kostki brukowej

układanie kostki brukowej

Najważniejszym etapem budowy nowego osiedla jest oczywiście stawianie budynków. Faza ta zajmuje najwięcej czasu, jednak na tym nie kończy się praca nad inwestycją – ważne jest jeszcze odpowiednie zaprojektowanie otoczenia.

Usługi budowlane – układanie kostki

układanie kostki brukowejMiędzy budynkami powinny znaleźć się chodniki i trawniki, a inwestor decyduje się także zawsze na zakup małej architektury. Najważniejsze są jednak chodniki – bardzo często widzi się bowiem, że mieszkańcy nie użytkują ścieżek, które zostały poprowadzone „dookoła” – to dlatego, że człowiek wybiera zawsze najbardziej ekonomiczne rozwiązania, stąd popularność drogowych skrótów. Warto to uwzględnić przy projektowaniu infrastruktury drogowej osiedla. Nawierzchnia chodnika powinna być wykonana z jak najbardziej trwałego materiału – w końcu zależy nam na tym, aby dobrze sprawowała swe funkcje przez długie lata i praktycznie nie wymagała napraw. Sprawne układanie kostki brukowej w Wołominie jest dobrym wyborem, ze względu na niskie koszty – zarówno samej robocizny, jak i wykorzystywanego materiału. Niskie koszty nie wiążą się jednak z niską jakością, a wręcz przeciwnie – kostka brukowa wygląda naprawdę atrakcyjnie. Szeroki wybór wzorów i kolorów sprawia, że możemy tworzyć interesujące mozaiki, co jeszcze bardziej wzmacnia atrakcyjność nawierzchni.

układanie kostki brukowejNiektórzy martwią się jednak, że kostka może wyglądać nieestetycznie ze względu na pojawiające się wykwity wapienne – producenci zapewniają jednak, że powstawanie tego typu białych nalotów jest procesem naturalnym, który wynika z dojrzewania betonu. Nie należy się nimi przejmować, gdyż wraz z upływem czasu (czasami jest to kilka miesięcy, czasem kilka lat) samoistnie znikają. Wymagający klienci zwracają uwagę też na mikropęknięcia powierzchniowe, myśląc, że są one wadą produktu – to jednak również naturalne zjawisko powodowane skurczem betonu – mikropęknięcia są jednak widoczne jedynie wtedy, kiedy kostka jest mokra, w żaden sposób nie wpływają jednak na jej właściwości techniczne i użytkowe. Przy zakupie kostki brukowej nie trzeba przejmować się też widocznym nadmiarem materiału na krawędziach poszczególnych wyrobów – w żaden sposób nie wpływa to jednak na układanie kostki – podczas przygotowania nawierzchni nadmiar ten zostaje zlikwidowany.

Z pewnością decydując się na kostkę brukową, możemy liczyć na estetyczny efekt – oczywiście zależy on od prawidłowego wykonania, dlatego warto do brukowania zatrudnić doświadczone osoby. Do nas należeć będzie jedynie wybór kostki – jej wielkości, grubości, wzoru i koloru.

Dodaj komentarz