Cena ogrzania domu i mieszkania

Dom
Dom

Nie zważając na spadek cen za gaz ziemny od bieżącego roku, rachunki za energię cieplną w najbliższym sezonie będą wyższe niż w ubiegłym roku. Można stwierdzić, że wyższe ceny mogą być wynikiem nieciekawej pogody. Przeciętny Polak będzie musiał zapłacić za ogrzewanie mieszkania lub domu o sto a nawet dwieście złotych więcej. Niekorzystne informacje dla właścicieli mieszkań i domów mają nie tylko znawcy pogody, lecz również dostawcy nośników energii i ciepła:którymi są węgiel, czy olej, ponieważ artykuły te nieustannie drożeją. Jeśli chodzi o energię cieplną to, jedynie gaz ziemny tanieje.

Ogrzanie przeciętnego 50-metrowego mieszkania z wielkiej płyty będzie nas kosztowało o 200 złotych więcej niż w roku ubiegłym. Natomiast za ogrzanie 150- metrowego domu zapłacimy o 250 złotych więcej. Dane te uwzględniają fakt, iż w listopadzie ceny za gaz były wyższe. Listopad bowiem zalicza się do bieżącego układu rozliczeniowego. Natomiast obniżenie cen na gaz zaczęło się w styczniu bieżącego roku. Kolejnym ważnym aspektem jest ten iż Polacy coraz rzadziej są w stanie kupić mieszkanie za własną gotówkę, bez konieczności zaciągania kredytu. Wielu młodych wyjście z takiej sytuacji widzi w wyjeździe do innego państwa. Wiadomo, że większość państw należących do Unii Europejskiej zapewnia większą płacę minimalna niż Polska. Dużo osób wyjeżdża np. do Holandii lub Danii czy Wielkiej Brytanii, aby za zarobione na obczyźnie pieniądze kupić wymarzone mieszkanie w Polsce.

Osoba pracująca na pełen etat w wyżej wymienionych państwach jest w stanie zarobić nawet o drugie tyle co na tym samym stanowisku w Polsce. Poza tym koszty utrzymania, np. w Wielkiej Brytanii są niższe niż w Polsce. Według najnowszych danych aby zarobić na mieszkanie w Polsce, najkrócej należy pracować w Holandii. Przeciętnie w ciągu trzech lat można odłożyć pieniądze na swoje mieszkanie w Polsce. Na drugim miejscu znalazła się Francja zaś na trzecim Wielka Brytania. Wbrew przekonaniom, że w USA można zarobić najwięcej pojawia się fakt, iż przeciętny Polak jest w stanie zarobić tam na mieszkanie dopiero po 5 latach. Dodatkowo należy zauważyć, że nie opłaca się wyjeżdżać na zarobek do takich państw jak Malta, Grecja czy Bułgaria. Są w Unii Europejskiej również państwa gdzie zarabia się mniej niż w Polsce. Należą do nich wyżej wspomniana Bułgaria oraz Rumunia. Dlatego też Polacy preferują wyjazdy do pracy na zachód Europy. Jednak nie pocieszający jest fakt, iż wielu Polaków, zarobiwszy już pieniądze nie chce wrócić do Polski, gdzie czeka ich mniejsza płaca lub bezrobocie.

Dodaj komentarz