Co należy wiedzieć o panelach gipsowych?

panele gipsowe 3d

Wśród sposobów na wykończenie wnętrza w nowoczesnym stylu można wymienić panele gipsowe ze wzorem 3D, które są doskonałym wyborem na wyróżnienie jednej ze ścian – z taką dekoracją zawsze będzie ona zwracać na siebie uwagę. Stosując ten typ paneli, nie potrzebujemy już na ścianie dodatkowych ozdób.

Panele gipsowe pomalowane farbą

panele gipsowe 3dJest to świetna opcja dla osób ceniących sobie minimalizm we wnętrzach, a także do wykończenia domu czy mieszkania przeznaczonego na wynajem lub sprzedaż. Panele podniosą standard wykończenia i sprawią, że wnętrze będzie wyglądało znacznie bardziej nowocześnie. Panele gipsowe produkowane są w równym rozmiarze, zastosowane pozwala na układanie ich bez zauważalnego łączenia pomiędzy płytami. Z reguły panele mają kształt kwadratowy, są jednak i takie o kształtach nieregularnych, np. przypominające plaster miodu. Przy układaniu tego typu paneli łączenia z całą pewnością będą niezauważalne. Jak wygląda układanie paneli? Należy zacząć od wybrania ściany, na której mają się one znaleźć. Musi ona utrzymać ciężar około 18 kg lub więcej na metr kwadratowy. Jeśli decydujemy się na montaż paneli na karton-gipsie, to profile ścianki powinny zostać zagęszczone, a cała konstrukcja dodatkowo wzmocniona, aby mogła unieść ciężar paneli. Ścianę należy też zagruntować, odpowiedni do tego celu będzie grunt, który stworzy lekko chropowatą powierzchnię.

panele gipsowe 3dMożna go także użyć na tylnych ściankach paneli. Płyty przed zamocowaniem należy trzymać przez jedną dobę w miejscu ich docelowego układania, dzięki czemu wyrówna się poziom wilgoci – płyty nie będą później pękać. Montażu dokonuje się na gips szpachlowy, jednak należy go także uzupełniać kołkami montażowymi, które zapewnią konstrukcji większą stabilność, szczególnie jeśli podczas montażu doszło do drobnych błędów. Gipsu używa się też do łączenia boków płyt ze sobą – precyzja w tym wypadku pozwala na bezszwowe układanie płyt. Tak ułożone nowoczesne panele gipsowe 3D można zagruntować oraz pomalować farbą na dowolny kolor, pasujący do aranżacji całego wnętrza. Panele gipsowe możemy malować ręcznie, wałkami lub pędzlami, albo też stosując do tego celu pistolet natryskowy.

Jest to metoda o wiele szybsza, świetnie sprawdzi się zwłaszcza na dużych powierzchniach i pozwoli na ich równe pokrycie farbą – dotrze się do każdego załamania i zakamarka we wzorze paneli. O panelach warto również wiedzieć, że wyciszają i dodatkowo docieplają pomieszczenie, warto więc pomyśleć o montażu ich w miejscu z największymi stratami ciepła, na przykład na ścianie północnej.