Co warto wiedzieć o pomiarach wentylacji?

pomiary wentylacji w Toruniu

Systemy wentylacyjne są niezbędne w każdym budynku. Mają one bowiem wpływ na prawidłową wymianę powietrza, co jest bardzo ważne dla komfortu osób przebywających w danym obiekcie. Jeśli cyrkulacja powietrza jest bowiem zaburzona, może to prowadzić do złego samopoczucia, bólów głowy, a także do problemów z koncentracją.

Metody wykonywania pomiarów wentylacji

pomiary wentylacji w ToruniuSystem wentylacyjny, aby był całkowicie sprawny, powinien być jednak odpowiednio zaprojektowany, dlatego konieczne jest przeprowadzenie specjalnych pomiarów aerodynamicznych. Takie pomiary wentylacji w Toruniu pozwalają zmierzyć między innymi prędkość oraz strumień przepływającego przez system wentylacyjny powietrza. Aby wynik był dokładny, pomiary są przeprowadzane bezpośrednio w przewodach, chociaż zdarza się też, że stosuje się badanie w okolicy elementów wywiewnych lub nawiewnych. Badanie może być jednak przeprowadzone też za pomocą różnych metod, zazwyczaj spotkać można dwie z nich. W Toruniu profesjonaliści wykonują pomiary wykorzystując specjalny anemometr kanałowy. Jest to miernik cieplno-oporowy, który pozwala zmierzyć prędkość powietrza, a przy określeniu pola przekroju kanału, można wskazać już konkretne parametry przepływu powietrza. Druga ze znanych metod polega na kalibracji urządzeń pomiarowych uwzględniającej różnicę pomiędzy ciśnieniem całkowitym a statycznym.

pomiary wentylacji w ToruniuTak naprawdę obie metody mają swoje wady i zalety a to, która jest stosowana, zależy od osobistych preferencji osoby zajmującej się tym tematem. Warto jednak mieć świadomość, że często rzetelność wyników badań zależy od zastosowanych mierników. W przypadku urządzeń, które nie charakteryzują się zbyt wysoką jakością, wynik może być zakłamany, dlatego wybierając toruńską firmę, która przeprowadzi dla nas pomiary wentylacji, powinniśmy zwracać uwagę na zaplecze sprzętowe, jakim dysponuje. Z pewnością jednak wiązać będzie się to dla nas z nieco wyższą ceną, jednakże przecież w badaniach chodzi przede wszystkim o dokładność, nawet jeśli trzeba za to trochę zapłacić. Takie pomiary powinny być przeprowadzane na etapie wykonawstwa wentylacji, dzięki temu można w porę ustrzec się przed poważnymi błędami, które mogłyby doprowadzić do nieprawidłowej cyrkulacji powietrza.

Usługi pomiarów wentylacji oferuje wiele firm z branży chłodnictwa, które równocześnie proponują usługi takie jak montaż wentylacji, jej serwis oraz konserwacja. Taki zakres usług pozwala nam uznać, że mamy do czynienia z profesjonalistami, którzy dobrze znają się na swojej branży i z pewnością prawidłowo wykonają powierzone im zadanie.