Budowa altany działkowej, domku nad jeziorem czy dachu to spore przedsięwzięcie, które wymaga przemyślanego planu, aby konstrukcja była stabilna i trwała. Najważniejszym elementem, który zapewni jej wytrzymałość, jest wybór wysokiej jakości drewna. Realizacja projektu budowlanego to wyzwanie i mało kto zna się na wszystkich aspektach budowy, dlatego warto skierować się po poradę do specjalisty, który doradzi profesjonalne drewno do danej konstrukcji.
Cechy drewna konstrukcyjnego?
Drewno konstrukcyjne klejone cechuje się stabilnością wymiarową i geometryczną, co ma ogromne znaczenie dla precyzyjnych konstrukcji inżynierskich. Ponadto jest wytrzymałe oraz długowieczne i tworzy budynki, które przetrwałą upływ czasu i ekstremalne warunki atmosferyczne. Niezwykła plastyczność tego drewna sprawia, że nadaje się ono do wznoszenia konstrukcji o oryginalnych kształtach. Nie można nie wspomnieć o aspekcie ekologicznym — drewno jest bowiem naturalnym surowcem i warto je ponownie wykorzystać jako źródło ekologicznej energii. Szukając w Internecie firm oferujących „solidne drewno konstrukcyjne Kwidzyn”, trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników. Po pierwsze, istotna jest profesjonalna obróbka drewna. Drewno suszone komorowo wyróżnia się brakiem nierówności i niskim poziomem wilgotności, a proces suszenia zabija insekty i grzyby, tym samym likwidując konieczność impregnacji.
Ponadto drewno jest czterostronnie strugane, starannie docięte i obrobione przez specjalistów, co zapewnia klientowi najwyższą jakość i brak ryzyka wypaczania czy przebarwień. Profesjonalne firmy oferują zarówno standardowe długości drewna, jak i możliwość docięcia na wymiar, dzięki czemu nie traci się materiału. Pośród rodzajów drewna konstrukcyjnego można wyróżnić bale drewniane, boazerię, drewno klejone i różnego rodzaju podbitki. Do wyboru na rynku są również warianty strugane oraz heblowane. Najwyższej jakości drewno jest sprowadzane do Polski najczęściej ze Skandynawii, gdyż charakteryzuje się świetnymi parametrami gęstości i wytrzymałości. Najczęściej wykorzystuje się drewno sosnowe, świerkowe, jodłowe i modrzewiowe. Do celów konstrukcyjnych stosuje się drewno lite oraz klejone warstwowo.
Największe znaczenie dla określenia mechanicznych właściwości wybranych gatunków oraz klas drewna mają kierunek anatomiczny, wilgotność oraz liczba i rozmieszczenie różnego rodzaju wad strukturalnych. Wytrzymałość drewna konstrukcyjnego na zginanie zależy główne od rodzaju i ilości wad drewna (np. sęków czy krzywoliniowego przebiegu włókien). Ponadto zmniejsza się wraz ze wzrostem wilgotności i temperatury.