Co wyróżnia solidne drewno konstrukcyjne?

wykonanie z solidnego drewna konstrukcyjnego

Budowa altany działkowej, domku nad jeziorem czy dachu to spore przedsięwzięcie, które wymaga przemyślanego planu, aby konstrukcja była stabilna i trwała. Najważniejszym elementem, który zapewni jej wytrzymałość, jest wybór wysokiej jakości drewna. Realizacja projektu budowlanego to wyzwanie i mało kto zna się na wszystkich aspektach budowy, dlatego warto skierować się po poradę do specjalisty, który doradzi profesjonalne drewno do danej konstrukcji.

Cechy drewna konstrukcyjnego?

Praca z solidnym drewnem konstrukcyjnymDrewno konstrukcyjne klejone cechuje się stabilnością wymiarową i geometryczną, co ma ogromne znaczenie dla precyzyjnych konstrukcji inżynierskich. Ponadto jest wytrzymałe oraz długowieczne i tworzy budynki, które przetrwałą upływ czasu i ekstremalne warunki atmosferyczne. Niezwykła plastyczność tego drewna sprawia, że nadaje się ono do wznoszenia konstrukcji o oryginalnych kształtach. Nie można nie wspomnieć o aspekcie ekologicznym — drewno jest bowiem naturalnym surowcem i warto je ponownie wykorzystać jako źródło ekologicznej energii. Szukając w Internecie firm oferujących „solidne drewno konstrukcyjne Kwidzyn”, trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników. Po pierwsze, istotna jest profesjonalna obróbka drewna. Drewno suszone komorowo wyróżnia się brakiem nierówności i niskim poziomem wilgotności, a proces suszenia zabija insekty i grzyby, tym samym likwidując konieczność impregnacji.

wykonanie z solidnego drewna konstrukcyjnegoPonadto drewno jest czterostronnie strugane, starannie docięte i obrobione przez specjalistów, co zapewnia klientowi najwyższą jakość i brak ryzyka wypaczania czy przebarwień. Profesjonalne firmy oferują zarówno standardowe długości drewna, jak i możliwość docięcia na wymiar, dzięki czemu nie traci się materiału. Pośród rodzajów drewna konstrukcyjnego można wyróżnić bale drewniane, boazerię, drewno klejone i różnego rodzaju podbitki. Do wyboru na rynku są również warianty strugane oraz heblowane. Najwyższej jakości drewno jest sprowadzane do Polski najczęściej ze Skandynawii, gdyż charakteryzuje się świetnymi parametrami gęstości i wytrzymałości. Najczęściej wykorzystuje się drewno sosnowe, świerkowe, jodłowe i modrzewiowe. Do celów konstrukcyjnych stosuje się drewno lite oraz klejone warstwowo.

Największe znaczenie dla określenia mechanicznych właściwości wybranych gatunków oraz klas drewna mają kierunek anatomiczny, wilgotność oraz liczba i rozmieszczenie różnego rodzaju wad strukturalnych. Wytrzymałość drewna konstrukcyjnego na zginanie zależy główne od rodzaju i ilości wad drewna (np. sęków czy krzywoliniowego przebiegu włókien). Ponadto zmniejsza się wraz ze wzrostem wilgotności i temperatury.