Czym kierować się przy wyborze konstrukcji dachu?

skośne dachy tradycyjne

Dachy tradycyjne mogą być oparte na konstrukcjach krokwiowych, jętkowych, ale nie tylko. Możemy zastosować także wiązary płatwiowo-kleszczowe, jednak jest to rozwiązanie bardziej skomplikowane, dlatego też nie każdy się na nie decyduje. Czy jednak to skomplikowaniem prac powinniśmy kierować się przy wyborze konstrukcji dachu? Nie wydaje się to właściwym postępowaniem.

Konstrukcje dachów tradycyjnych

skośne dachy tradycyjneJeżeli podobają nam się skośne dachy tradycyjne, powinniśmy raczej przed ich budową skontaktować się z projektantem, który przy wykonywaniu projektu konstrukcji weźmie pod uwagę między innymi rozpiętość ścian nośnych, kąt nachylenia dachu, jak też zagospodarowanie dachu oraz liczbę połaci. Pierwszy czynnik, a więc rozpiętość ścian nośnych, zależy od wielkości budynku, a także od tego, do czego będzie on przeznaczony. W przypadku małych budynków rozpiętość wynosić powinna około 6-7 metrów, zaś w dużych – 10-12 m, jednak w tym drugim wypadku wiąże się to od razu z większym skomplikowaniem wykonania dachu. Jeżeli chodzi o kąt nachylenia dachu, ten najczęściej zależy od tego, jaki materiał wykończeniowy chcemy zastosować – na przykład papę, blachę czy dachówki. W przypadku kąta od 2 do 10 stopni, stosuje się konstrukcję stropo-dachu, a jako pokrycie mogą służyć jedynie materiały bitumiczne lub blachy.

skośne dachy tradycyjneTakie rozwiązanie jest dobre do domów piętrowych. Obecnie płaskie dachy stosuje się też w nowoczesnej architekturze, dlatego jeżeli zależy nam na takim stylu wykonania budynku, także to będzie dobry wybór. Średnim kątem nachylenia jest kąt 14-23 stopni i prezentuje się dobrze w budynkach parterowych. Natomiast jeśli chodzi o skośne dachy tradycyjne, tutaj kąt nachylenia wynosi 30-60 st. Nie ma tutaj żadnych ograniczeń co do zastosowania materiałów do pokrycia dachów, może to być dachówka, jak i gont czy nawet trzcina. Wybierając skośny dach tradycyjny, mamy możliwość bardzo różnego zaaranżowania poddasza. Może pełnić ono funkcję użytkową, dzięki temu zyskujemy dodatkowy pokój w domu. Ale warto jeszcze poświęcić odrobinę miejsca wyborowi odpowiedniej liczby połaci. Najczęściej są to dwie połacie, ponieważ dachy dwuspadowe są proste do wykonania, a przy tym najtańsze.

To właśnie w ten sposób wykonywane są dachy tradycyjne, natomiast jeśli chodzi o bardziej nowoczesne rozwiązania, projektuje się więcej połaci, co jest trudniejsze w realizacji. Bez wątpienia mamy wiele możliwości wykonania konstrukcji dachu. Dobrze więc, gdy projekt wykona profesjonalista, aby wszystkie wymiary i kąty dachu tradycyjnego były odpowiednio dopasowane.