Darmowy prąd dzięki bateriom słonecznym

baterie słoneczne

Wizja darmowego prądu i brak konieczności opłacania rachunków za energię elektryczną jest bardzo przyjemna. I w dodatku możliwa do zrealizowania. Oczywiście wiąże się to z zainwestowaniem dużych pieniędzy, jednak dzięki możliwości uzyskania dofinansowania z gminy może sobie pozwolić na to coraz więcej osób.

Baterie słoneczne na dachu

baterie słoneczneTakie dofinansowanie mogą otrzymać bowiem nie tylko przedsiębiorcy, ale także klienci indywidualne. Zresztą obecnie baterie słoneczne w niskiej cenie dostępne są w wielu sklepach, zarówno tych internetowych, jak i stacjonarnych. Śledząc oferty producentów, możemy natrafić na interesujące promocje, z których często warto skorzystać. To dlatego możemy spodziewać się, że w przyszłości baterie słoneczne będą widoczne na wielu dachach nie tylko budynków użytkowych, ale także prywatnych. Baterie słoneczne, inaczej nazywane panelami fotowoltaicznymi, pobierają energię z promieni słonecznych i przekształcają ją w prąd, który potem dzięki akumulatorom i inwerterowi płynie do urządzeń elektrycznych w domu. Za pomocą dobrego systemu fotowoltaicznego możemy pokryć całe zapotrzebowanie danego budynku na prąd, oczywiście wtedy, gdy instalacja będzie składała się z odpowiedniej ilości baterii, które będą posiadać oczekiwaną moc. Aby baterie słoneczne były efektywne, musimy pamiętać o ich właściwym montażu. Oznacza to, że powinny być one skierowane na południe.

baterie słoneczneW ten sposób będą pobierać największą możliwą ilość światła, a więc ich wydajność będzie stuprocentowa. Musimy umieścić baterię w najwyższym miejscu, a więc najczęściej jest to dach, należy jednak zwrócić uwagę na to, czy w pobliżu nie ma jakichś przeszkód, które zatrzymywałyby promienie słoneczne, na przykład wysokich drzew lub ścian innych, wyższych budynków. Równocześnie w ofertach dostępne są panele na słupach, które montujemy w ziemi. Niezależnie od wyboru, chodzi o to, aby dostęp do promieni słonecznych nie był niczym zakłócany. Wówczas, jeśli niebo będzie całkowicie czyste, możemy liczyć na to, iż panele fotowoltaiczne dostarczą nam 1000 W/m2 energii elektrycznej, zaś w przypadku lekkiego zachmurzenia będzie to 600 W/m2. Oczywiście baterie słoneczne są mniej wydajne zimą, ponieważ w naszej szerokości geograficznej mamy w tym czasie niewiele słońca, wówczas wydajność spada do 100 W/m2.

Wydajność zależy też od tego, czy w baterii zastosowano ogniwa monokrystaliczne czy może polikrystaliczne. Bardziej efektywne są te pierwsze, jednak ich cena – ze względu na wysokie koszty produkcji – również jest o wiele wyższa.