Dlaczego warto zakupić piec 5 klasy?

kocioł 5 klasy

Przywiązując dużą wagę do czystości powietrza wprowadzono normy odnośnie emisji spalin do środowiska. Wpłynęło to na przemysł grzewczy, ponieważ producenci muszą zacząć wykorzystywać nowe technologie, by ulepszyć modele wchodzące na rynek. Do tej pory popularnym rozwiązaniem ogrzewania centralnego był piece węglowe, które potrafiły każdy surowiec przełożyć na energię cieplną.

Kocioł w wersji nowoczesnej

kocioł 5 klasyWłaśnie to stało się powodem wzrostu zanieczyszczeń powietrza. Znaleziono więc inne rozwiązanie, by jak najszybciej zmniejszyć ilość tlenku węgla znajdującego się w powietrzu. Od niedawna na rynku dostępne są kotły 5 klasy zgodne z wszelkimi normami. Ich wartości spalin zostały zredukowane do minimum, a jednocześnie zmniejszają się także koszty eksploatacji. Związane jest to z lepszym wykorzystywaniem paliw i przekładaniem ich prawie w całości na energię cieplną. Ekonomiczny kocioł 5 klasy można zakupić w dwóch wersjach: zasilany pelletem lub ekogroszkiem. W zależności od tego, jaki surowiec jest bardziej dostępny w okolicy warto rozważyć jedną z opcji. Dobrym argumentem przemawiającym za wymianą swojego pieca właśnie na ten model jest możliwość uzyskania dofinansowania. Dzięki prowadzonym działaniom na rzecz środowiska wiele urzędów zapewnia niewielkie kwoty, które mają zachęcić mieszkańców do zmiany tradycyjnych kotłów węglowych, na te proekologiczne.

kocioł 5 klasyOdpowiednio dobrany piec 5 klasy będzie w stanie pracować z wysoką sprawnością i niskim zużyciem surowców przez cały sezon. Warto wspomnieć także o możliwości automatyzacji pracy ogrzewania. Wybierając kotły z podajnikiem można ograniczyć własny udział tylko do uzupełniania zbiornika raz w tygodniu. Istnieją także sterowniki, które posiadają możliwość zarządzania z zewnętrznej aplikacji. Jest to kolejne rozwiązanie znacznie ułatwiające stałe utrzymanie ciepła w domu. Podczas gdy istnieją tak wygodne możliwości, jedynym ograniczeniem jest tylko cena. Kotły zasypowe klasy 5 dopiero wchodzą na rynek, są one jednak zdecydowanie tańsze, niż te całkowicie zautomatyzowane. Przed podjęciem konkretnej decyzji lepiej dobrze przemyśleć, czy budżet domowy pozwoli na wygodniejsze rozwiązanie, czy podstawowa wersja i tak będzie wystarczająca. Kotły 5 klasy poza ekologicznością są również ekonomiczne. Zużywają większość paliwa do produkcji ciepła, i właśnie przez to wytwarzają mniej szkodliwych gazów.

Przy zakupie warto starać się o dofinansowanie, które na pewno stanie się pomocą finansową dla uboższych rodzin. Należy jednak pamiętać, że cena nie musi być wyznacznikiem jakościowym. Najpierw lepiej zapoznać się z producentem i tym, czy posiada certyfikaty na kotły 5 klasy świadczące o ich mniejszej szkodliwości.