Dom pasywny, opłacalna inwestycja?

Dom pasywny
Dom pasywny

Inwestycja w dom pasywny ? czyli energooszczędny dom, jest bardzo korzystna. Koszty ogrzania domu o powierzchni 120 m/kw to jedyne 500 zł. Pozwala to na szybki zwrot kosztów inwestycji. Doskonała izolacja termiczna pozwala utrzymać stałą temperaturę wewnątrz budynku pasywnego. Budowa domu pasywnego zakłada korzystanie z najnowszych technik, które ograniczają sukcesywną utratę ciepła. Podczas projektowania energooszczędnego trzeba uwzględnić wiele czynników. Należy wziąć pod uwagę możliwość wykorzystania energii słonecznej, zakupić szczelne okna, oraz rolety wewnętrzne. Poza tym bardzo istotne jest właściwe ocieplenie budynku. Nowoczesne technologie, które wykorzystuje się podczas wznoszenia budynku pasywnego są kosztowne, jednak w rezultacie nawet po kilku latach można oczekiwać zwrotu kosztów.

Dzięki znakomitej jakości utrzymania i pozyskiwania energii i ciepła koszty ogrzania budynku zimą są znikome w porównaniu do domów normalnej, standardowej konstrukcji. Dodatkowo, w ostatnim czasie również w Polsce pojawiła się możliwość uzyskania dotacji do budowy budynków pasywnych. Jako, że cała Unia Europejska dąży do jak najmniejszej emisji gazów cieplarnianych oraz zanieczyszczeń do atmosfery, również Polska stara się przyjąć określone standardy. Na budynki pasywne można otrzymać nawet 50 tysięcy złotych dotacji. Jednak pieniądze są przydzielane dopiero po ukończeniu budowy. Każdy zgłoszony do programu budynek musi zostać wcześniej zakwalifikowany przez specjalistów, którzy stwierdzą na ile ekologiczny jest niniejszy budynek. Wskaźnik przenikania ciepła jest głównym wyznacznikiem przyznania dotacji. Im niższy wskaźnik tym dotacje większe. Program dotacji budynków pasywnych ma za zadanie zachęcić Polaków do rozpoczynania takich inwestycji.

Warto zauważyć, że istnieją proste sposoby oszczędzania ciepła. Jednym z nich są rolety zewnętrzne. Zamykane na noc pozwalają zachować ciepło w domu. Maksymalne zaoszczędzenie energii nie polega tylko na korzystaniu z nowoczesnych technologii.

Dodaj komentarz