Budownictwo

Elektryczne grzejniki – sprawdzona metoda ogrzewania domu

elektryczne grzejniki

Ogrzewanie elektryczne nie cieszy się dużą popularnością, ponieważ wiele osób uważa, że wiąże się ono z wysokimi kosztami. Z tego powodu częściej wybiera się kotły gazowe, a nawet węglowe, które postrzegane są jako tańsze. Jednakże, jeżeli odpowiednio dopasujemy system grzewczy do naszych preferencji, okaże się, że grzejniki elektryczne są bardzo wydajne, a ponadto właściwie dobrane modele nie pobierają dużo energii. Obecnie na rynku dostępne są cztery modele grzejników elektrycznych – różnią się one od siebie sposobem działania.

Niedrogie grzejniki elektryczne

 elektryczne grzejnikiDużą popularnością cieszą się grzejniki olejowe, ponieważ bardzo długo oddają ciepło do pomieszczenia. Ich działanie opiera się na tym, że podgrzewają olej, który to wytwarza ciepło. Grzejnik pobiera energię elektryczną tylko podczas podgrzewania oleju i, mimo że dość długo się nagrzewa, przez długi czas – nawet po odłączeniu od źródła zasilania – oddaje ciepło. Zazwyczaj urządzenie to jest wolnostojące, mobilne, dlatego też posiada kółka lub uchwyt, które ułatwiają jego przenoszenie. Dość tanie rozwiązanie stanowią grzejniki konwektorowe, a ponadto bardzo niewiele czasu zajmuje im ogrzanie powierzchni, ponieważ oddają ciepło zaraz po włączeniu. Dolna część konwektora pobiera z pomieszczenia zimne powietrze znajdujące się przy podłodze, podgrzewa je, a następnie przez swoją górną część wypuszcza ciepłe. Urządzenie dostępne jest w dwóch wariantach – wolnostojącym oraz przeznaczonym do montażu, jednak trzeba pamiętać, aby zawiesić je w odpowiedniej odległości od ściany i podłogi, żeby się nie przegrzewało.

 elektryczne grzejnikiJeżeli chcemy dogrzać jedynie pewien fragment pomieszczenia, warto wybrać halogenowy piecyk elektryczny. Promienniki oddają ciepło, wykorzystując promieniowanie podczerwone i radiację. Natomiast najmniej znanym urządzeniem są grzejniki ceramiczne, które działają na podobnej zasadzie jak grzejniki olejowe. Najważniejszy element ich budowy stanowi wkład ceramiczny, który po nagrzaniu się oddaje ciepło. Nawet gdy grzejnik zostanie wyłączony, jeszcze przez pewien czas ogrzewa pomieszczenie. System grzewczy wykorzystujący energię elektryczną ma wiele zalet, wśród których najważniejsza to ta, że można w pełni dostosować go do indywidualnych preferencji. Ponadto nowoczesne elektryczne grzejniki są niedrogie i do tego łatwe w montażu oraz gwarantują możliwość dalszej rozbudowy instalacji grzewczej. Stanowią dobre rozwiązanie dla alergików, ponieważ nie unoszą pyłków i kurzu. Dla wielu osób równie ważne są funkcje praktyczna i estetyczna, dlatego podczas zakupu warto zwrócić uwagę także na tę kwestię.

Poszczególne modele grzejników elektrycznych różnią się od siebie nie tylko kształtem, ale również kolorystyką, dzięki czemu można dopasować je do wystroju swojego wnętrza. Coraz częściej dostępne są również urządzenia wykorzystujące nowoczesne rozwiązania lub takie, którym wygląd nawiązuje do minionych epok. Z tego powodu grzejnik nie musi znajdować się wyłącznie w mało widocznym miejscu, lecz może wisieć w centralnej części pomieszczenia.