Grzejniki konwekcyjne i radiatorowe – ogrzewanie do domu

ogrzewanie domów

Osoby, które mają przed sobą wybór rodzaju ogrzewania z pewnością mają nie mały orzech do zgryzienia. Muszą oni bardzo dobrze przemyśleć swoją decyzję. To od niej będzie przecież zależał ich komfort życia, a także to jakie rachunki będą płacić. Jednak organizując ogrzewanie domów nie można zapominać o wyborze grzejnika. Jest to bardzo ważny element całego systemu centralnego ogrzewania.

ogrzewanie domówDo wyboru będziemy mieć na przykład grzejniki konwekcyjne. Warto wiedzieć, że będą one ogrzewały pomieszczenie w wyniku przepływu masy powietrza, które znajduje się wewnątrz radiatora grzejnika. Tam także następuje ogrzewanie tegoż powietrza. Jeśli chodzi o przepływ to może to być przepływ grawitacyjny. W tym właśnie przypadku powietrze będzie przepływało w sposób naturalny. Jeśli przepływ będzie wymuszony to wówczas na pewno w takim grzejniku znajdował się będzie wentylator.
Wentylator pomoże ciepłemu powietrzu w szybszy sposób rozprzestrzenić się po pomieszczeniu. Takie grzejniki mogą być zasilane energią elektryczną lub wodą. Warto wspomnieć przy tej okazji o ich wadach i zaletach. Jeśli chodzi o wady to średnio nagrzewa on pomieszczenie. Potrzeba do tego trochę więcej czasu. Jednak grzejniki takie są bardzo stabilne jeśli chodzi o utrzymanie temperatury w pomieszczeniu. To na pewno jest ich ogromna zaleta. Warto także wspomnieć o tym, że powierzchnia grzejnika nie jest tutaj aż tak duża, jak to ma miejsce w przypadku innych. Jeśli chodzi o wadę to warto także wspomnieć o tym, że występują tutaj nierównomierności co do ogrzewania powietrza.
Ciepłe powietrze unosi się bowiem do góry. Bardzo ciekawe mogą okazać się także grzejniki radiatorowe. Są one wypierane przez grzejniki konwekcyjne, ale nadal wiele osób je stosuje. Jeśli chodzi o powietrze to przepływa ono na zewnątrz radiatora. Radiator natomiast na rozwiniętą powierzchnię zewnętrzną. Jeśli chodzi o wady i zalety tego typu rozwiązania to z pewnością warto wspomnieć o tym, że grzejniki tego typu zajmują znacznie większą powierzchnię niż grzejniki konwekcyjne.

Powietrze jednak w pomieszczeniu jest ogrzane w bardziej równomierny sposób. Oczywiście większa część ciepła jest tutaj odprowadzana przez promieniowanie cieplne. Wadą takiego rozwiązania jest z pewnością to, że grzejniki radiatorowe słabo wymuszają obieg powietrza w pomieszczeniu.