Ile kosztuje wybudowanie domu?

Budowa domu
Budowa domu

Przeciętny koszt wybudowania domu waha się od 400 do 600 tysięcy złotych. Jednak przed rozpoczęciem budowy, należy rozważyć wiele możliwości. Jednym z kroków, które bezwzględnie trzeba podjąć to zakup odpowiedniej działki budowlanej. Należy zadać sobie pytanie, jak dom chcemy wybudować. Czy będzie to dom parterowy czy piętrowy. Czy będzie miał poddasze czy też nie.

Dodatkowo należy zdecydować z jakich materiałów budowlanych wzniesiemy nowy dom. Warto być zdeterminowanym co to wyboru działki. Każda osoba, która planuje budowę domu musi wiedzieć czy chce mieszkać raczej na peryferiach, czy w pobliżu centrum. Mając w głowie pewien plan można zacząć rozglądać się za odpowiednią działką. To czy będzie duża czy mała nie ma właściwie wpływu na sam proces tworzenia domu. Ludzie najczęściej poszukują terenu, który zlokalizowany jest w pobliżu mniej ruchliwych ulic. Unikają zaś sąsiedztwa hurtowni, fabryk i warsztatów. Na szczególną uwagę zasługują działki, które znajdują się w pobliżu szkół i przedszkoli. Ważne, aby działka znajdowała się niedaleko przystanku autobusowego, sklepów, oraz placówek służby zdrowia. Przed zakupem jakiejkolwiek działki należy bezwzględnie zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego. Taki dokument można uzyskać przychodząc do Urzędu Gminy lub Urzędu Miasta. W planie zagospodarowania przestrzennego możemy znaleźć informacje na temat walorów architektonicznych i krajobrazowych, wymagań urbanistyki, architektury oraz ładu przestrzennego. Dokument ten uwzględnia również informacje związane z ochroną środowiska, prawem własności, wymaganiami ochrony dóbr kultury i dziedzictwa kulturowego oraz osób niepełnosprawnych.

W planie znajdziemy też rodzaj zabudowy, oraz to ile może być pięter i jaka jest największa możliwa powierzchnia zabudowy. Po zapoznaniu się z planem zagospodarowania zewnętrznego mamy dokładny obraz tego co możemy zrobić z przyszłą działka budowlaną. Słusznie, że wiele osób podczas wyboru działki zwraca uwagę również na stan dróg, które znajdują się w pobliżu. Podczas oceniania działki dużą rolę grają także sąsiedzi, oraz fakt czy okolica, w której znajdzie się nasz przyszły dom jest bezpieczna, nie ma tu włamań, porwań, czy napadów. Oprócz tego dosyć istotne jest to, czy działka nie jest narażona na hałas, zanieczyszczenia lub promieniowanie. Aktualnie w powyższej dziedzinie rynku nieruchomości panuje dziś kryzys. Wiele osób chce sprzedać działki, jednak niewielu jest chętnych do kupna. Dzięki temu nadarza się okazja by uzyskać bardziej konkurencyjną, niższą cenę.

Dodaj komentarz