Ile zarabia operator żurawia wieżowego?

Żuraw budowlany

Praca jako operator żurawia to profesja, która wiąże się z ryzykiem i odpowiedzialnością. Nagrodą za włożony w ten zawód trud może okazać się wynagrodzenie. Od wielu lat chodzą pogłoski, że wynagrodzenie operatora opiewa na kwoty około dziesięciu tysięcy złotych. Zarobki sterującego żurawiem co prawda są wysokie, ale raczej nie aż tak.

Zarobki operatora żurawia budowlanego

Żuraw budowlanyBycie operatorem żurawia to ciężki kawałek chleba. To nie zawód dla każdego. Duża odporność psychiczna, wysokie poczucie odpowiedzialności za własne działania, zdrowie ogólne – tymi cechami musi odznaczać się dobry operator dźwigu. Na szczęście na to miejsce znajduje się wielu śmiałków, którzy do perfekcji potrafią opanować sterowanie tym pojazdem. Z racji ryzyka, jakim obarczone jest to stanowisko, należą im się wysokie stawki wynagrodzenia. Jednakże wysokość gaży zależy od doświadczenia operatora. Dla początkującego kierowcy jest to kwota około trzech tysięcy na rękę. Nie jest to wysoka stawka, ale z pewnością jest to koszt powyżej średniej krajowej. W miarę upływu lat stawka godzinowa dla operatora żurawia wzrasta. Bowiem wraz z upływem lat wzrasta doświadczenie, a coraz więcej spokoju i satysfakcji przynosi praca Operator żurawia wieżowego to zawód, który po wielu latach praktyki zawodowej może liczyć na wynagrodzenie rzędu pięciu lub sześciu tysięcy złotych netto.

Kokpit operatoraPorównując te zarobki do zarobków innych pracowników w innych grupach zawodowych, jest to bardzo dobra stawka. Więcej zarabiają także ci operatorzy, którzy mają uprawnienia do sterowania wieloma, a nie tylko jednym rodzajem dźwigu. Warto więc inwestować w siebie i ciągle się dokształcać. Operatorzy dźwigu mogą zdobywać różne uprawnienia, które są zależne od rodzaju maszyny HDS. Na każde z tych uprawnień trzeba zdać odpowiedni egzamin. Na bardzo wysokie zarobki, rzędu np. 10 tysięcy złotych, nie ma jednak co liczyć, chyba że mowa jest o pracy za granicą. W innych krajach stawki potrafią być naprawdę wysokie. Żeby zdobyć uprawnienia na operatora żurawia, trzeba zdać egzamin państwowy. Zdany egzamin kończy się otrzymaniem certyfikatu, a bez problemu można także poprosić o certyfikat dwujęzyczny, tak by stanowił dowód wykształcenia i uprawnień także za granicą.

Praca jako operator żurawia to pewny zawód, który przynosi satysfakcję nie tylko z pracy własnej, ale również tę finansową. W Polsce wynagrodzenie dla operatorów żurawi stale rośnie, a zapotrzebowania na takich pracowników nie brakuje. Jest to jednak praca, dzięki której można liczyć na stały dochód, z którego spore sumy można odłożyć na oszczędności własne.