Imitacja cegły na ścianie — montaż

ściana z cegły

Ceglane ściany od lat nie wychodzą z mody i nadal są pożądane przez gospodarzy. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się we wnętrzach zaaranżowanych w stylu loftowym, ale nie tylko. Jasna cegła będzie świetnym dodatkiem w o wiele bardziej klasycznych wnętrzach. Imitacja cegły występuje w dwóch wariantach — jako pojedyncze płaskie cegiełki oraz jako plaster, czyli kilka płytek połączonych ze sobą w jeden duży kafelek.

Jak zamontować cegły na ścianie?

cegły na ścianie Obydwa rozwiązania mają swoje plusy i minusy nie tylko dla pracownika, który będzie je układał, ale również dla gospodarza. Plaster utworzony z płytek ma jedną podstawową zaletę — oszczędność czasu. Układanie kilku cegiełek naraz to znaczne ułatwienie dla płytkarza. Niestety rozwiązanie to ma również swoje wady. Imitacja kilku cegieł ułożona w jeden kafelek ma już swoją fugę stworzoną podczas produkcji. Utworzenie idealnie pasującego koloru samodzielnie, aby móc połączyć wszystkie kafelki ze sobą jest niemal niemożliwa. Różnica wykończenia może być widoczna i ukazać kształt kafelka, co całkowicie zniszczy efekt prawdziwej ceglanej ściany. W przypadku pojedynczych płytek powyższy problem nie występuje. Przed podjęciem się układania płytek samodzielnie należy zakupić potrzebne materiały oraz odpowiednio przygotować ścianę. Wszystkie pozostałości po tapecie lub farbie trzeba usunąć, całkowicie zmatowić powierzchnię papierem ściernym oraz oczyścić z kurzu i pyłu. Następnie powinno się nałożyć wałkiem lub pędzlem odpowiedni grunt zwiększający przyczepność nakładanych materiałów.

ściana z cegłyW sklepach budowlanych znajduje się sporo tego typu produktów, stworzonych specjalnie z myślą o płytkach imitujących cegłę. Po aplikacji należy odczekać, aż ściana wyschnie i dopiero potem przejść do kolejnych kroków. Realistyczna imitacja cegły na ścianie wymaga dokładnego zmierzenia ściany, wysokości płytek oraz dopasowania szerokości fugi. Nie można dopuścić do sytuacji, w której przy suficie lub podłodze nie starczy miejsca na całą płytkę i trzeba będzie ją przycinać — całkowicie zaburzy to efekt prawdziwej ceglanej ściany. Podczas całego procesu powinno się korzystać z laserowej poziomicy. Pozwoli to zapobiec niechcianym nierównościom. Przed położeniem płytek powinno się rozrobić w wiadrze odpowiednią zaprawę w sposób zalecany przez producenta. Rozrobiony produkt powinno się nakładać na ścianę zębatą pacą, a następnie przyklejać kolejne cegiełki.

Cały proces powinno się zakończyć fugowaniem. Można go rozpocząć dopiero po całkowitym związaniu się zaprawy. Samodzielny montaż płytek to zdecydowanie znaczna oszczędność pieniędzy, ale może okazać się, że nie będziemy w stanie ułożyć płytek tak równo, jak zrobiłby to profesjonalista.