Innowacyjna izolacja poddasza pianką czy wełną – jakie rozwiązanie wybrać?

Budowa domo?w drewnianych

Odpowiednie ocieplenie poddasza jest kwestią bardzo istotną ponieważ w znaczący sposób wpływa to na parametry cieplne domu. Czynnik ten przekłada się nie tylko na komfort mieszkaniowy, ale także i na wysokość rachunków za ogrzewanie co w okresie zimowym jest szczególnie istotne.

Izolacja pianką szybko zrealizowana

ocieplanie poddaszy piankąObecnie metod ocieplania poddaszy mamy kilka, warto jednak wiedzieć która z nich na dzień dzisiejszy jest najskuteczniejsza i co za tym idzie na które rozwiązanie warto się zdecydować. Najczęściej stosowana do ocieplania poddaszy jest wełna mineralna. Rozwiązanie to daje dobre rezultaty, jeśli chodzi o izolacje cieplną, jak i dobrze sprawdza się, jako wygłuszenie domu. Niemniej kładzenie wełny mineralnej bywa dość czasochłonne, a trudność położenia jej w niektórych miejscach sprawia, że izolacja nie zawsze jest dostatecznie szczelna. Dodatkowo należy się liczyć z tym, że wełna mineralna jest dość ciężka, dlatego nie zaleca się jej do stosowania w przypadku lekkich konstrukcji dachowych. Jest to jednak rozwiązanie dające dobre rezultaty przy stosunkowo niewysokich kosztach. Jak zatem w porównaniu z popularna wełną mineralną wypada innowacyjna izolacja poddasza pianką?

ocieplanie poddaszy piankąJej niewątpliwą zaletę jest szybki czas wykonania oraz łatwość rozprowadzenia pianki we wszystkich – nawet trudno dostępnych miejscach. Dzięki czemu często pianka poliuretanowa w lepszym stopniu redukuje ilość mostków termicznych niż wełna mineralna. Jednocześnie jest ona od niej lżejsza, dzięki czemu można ją stosować bez obaw o obciążenie konstrukcji dachowej. Jeśli chodzi o parametry akustyczne, to zasadniczo oba materiały izolacyjne wypadają pod tym względem podobnie. Zaletą innowacyjnego rozwiązania jest natomiast fakt, że pianka poliuretanowa określana jest jako materiał trudnopalny a także i mający właściwości samogasnace, dzięki czemu jest to obecnie najbezpieczniejszy rodzaj ocieplenia, Choć jak już wspomnieliśmy zaletą izolacji natryskowych jest czas wykonania, to jednak pewnym minusem w porównaniu do wełny mineralnej jest fakt, że tego typu izolacji raczej nie da się wykonać we własnym zakresie, ponieważ do jej położenia wymagany jest specjalistyczny sprzęt, a jego zakup jest zbyt kosztowny. W związku z czym zawsze konieczne jest zatrudnienie specjalistycznej firmy zajmującej się wykonywaniem izolacji natryskowych, a co za tym idzie i cena takiej izolacji jest zwykle wyższa niż ma to miejsce w przypadku zastosowania wełny mineralnej.

Obydwa omawiane tutaj rozwiązania mają swoje wady i zalety dlatego wybór powinien być zawsze podyktowany indywidualnymi potrzebami mieszkańców.

Dodaj komentarz