Instalacje odgromowe – czym są i gdzie są stosowane?

instalacje odgromowe

Instalacja odgromowa to rodzaj piorunochronu, który ma na celu uchronić dany obiekt przed porażeniami. Jest to skuteczna metoda zabezpieczenia swojego domu, biura oraz obiektu przemysłowego szczególnie w trakcie okresu największych burz. Budowa instalacji pozwala na błyskawiczne odprowadzenie prądu piorunowego do ziemi, gdzie następnie zostaje rozproszony.

Instalacje zapewniające bezpieczeństwo

instalacje odgromoweZ czego zbudowane są instalacje piorunochronne? Aby tego typu instalacja działała prawidłowo, musi składać się między innymi ze zwodów pionowych i poziomych, przewodów odprowadzających i uziemiających oraz uziomów. Te pierwsze odpowiedzialne są za przechwytywanie wyładowań atmosferycznych uderzających w okolice budynku. Przewody natomiast pełnią funkcję łączenia zwodów z uziomem, które to zakopane są w ziemi nawet do kilku metrów obok domu. Tak proste urządzenie pozwala zabezpieczyć budynek na wypadek pożaru. Sam koszt wyprodukowania oraz zamontowania instalacji odgromowych jest niewielki, przez co coraz więcej osób decyduje się je wybierać. Wyroby tego typu stosuje się zarówno w małych, jak i dużych miastach. Szczególnie narażone na niebezpieczeństwo są wysokie budynki, biurowce i wieżowce, jednak nawet właściciele domów jednopiętrowych powinni zaopatrzyć się w tego typu sprzęt.

instalacje odgromoweTrwałe instalacje odgromowe w Krakowie, Warszawie, Gdańsku i innych miastach to obecnie priorytet, aby nie narażać mieszkańców na spore wydatki. W zależności od rodzaju budynku oraz stopnia zabezpieczeń, który właściciel chce uzyskać, za montaż systemów odgromowych należy zapłacić średnio kilkaset złotych. To jednorazowa inwestycja, która wymaga regularnej kontroli prawidłowego funkcjonowania. Za montaż systemów odgromowych odpowiedzialny jest elektryk oraz często firmy specjalizujące się w robotach ziemnych. W Polsce nie ma obowiązku wyposażenia budynku w instalacje odgromowe, jeśli ten ma poniżej 500 m2 powierzchni i 15 metrów wysokości. Wyjątkiem są budynki, które znajdują się w szczególnie zagrożonych miejscach. Systemy odgromowe są stosowane w formie piorunochronu przez osoby prywatne, przedsiębiorstwa oraz instytucje. Skutecznie chronią przed pożarem lub przepięciami, które są skutkiem wyładowań atmosferycznych.

Wysokie budynki oraz obiekty znajdujące się na wzniesieniach powinny być wyposażone w instalacje odgromowe. Ich koszt jest niewielki, a oszczędzą w przyszłości mnóstwo wydatków związanych z pokryciem szkód. Sam montaż piorunochronu nie jest skomplikowany, lecz dla celów bezpieczeństwa, jego montażem powinna zająć się firma specjalizująca się w tego typu pracach.