Jak dobrze wybrać wannę?

stylowe pomieszczenie

Któż nie marzy czasem o tym, by napuścić sobie gorącej wody, wlać pięknie pachnącego płynu do kąpieli, zapalić świece i wskoczyć do wanny, by się zrelaksować wieczorem? Szybki prysznic jest dobry na codzienne mycie, czy kiedy się nam spieszy, ale nie pozwala na pełne rozluźnienie mięśni i wygodne wylegiwanie się w pianie. Żeby jednak móc cieszyć się relaksem to najpierw trzeba mieć odpowiednią wannę. Źle dopasowana będzie nie tylko szpecić łazienkę, ale też nie da nam możliwości przyjemnej wieczornej kąpieli.

Czym kierować się przy jej wyborze?

piękna wannaNa pewno ważna jest wielkość wanny. Z jednej strony trzeba ją dopasować do pomieszczenia, a z drugiej – do naszego wzrostu. Wiadomo, że umieszczenie dużego modelu w małej łazience bywa problematyczne, jednak zawsze można nieco poprzestawiać inne elementy sanitarne, czy też wybrać wannę narożną. Nasz wzrost też ma znaczenie – małe osoby mogą mieć mniejsze wanny, ale te wysokie powinny stawiać na dłuższe modele, które umożliwią im swobodne wyciągnięcie nóg podczas kąpieli. Druga ważna rzecz to wybór rodzaju wanny. Są te prostokątne, narożne, jak i wolnostojące. Ta pierwsza jest oczywiście najchętniej wybierana. Prosty kształt sprawia, że będzie ona pasowała do dowolnej łazienki. Dodatkowo takie wanny dostępne są w najszerszej palecie wzorów i wielkości. Wanny narożne są dobre do małych łazienek, gdzie nie zmieściłaby się wanna prostokątna.

stylowe pomieszczenie Z dwóch stron przylega ona do ściany, a trzecia krawędź jest zwykle lekko zaokrąglona. Z kolei wanny wolnostojące nie przylegają do żadnej ze ścian, mogą stać nawet na środku pomieszczenia. Zajmują sporo miejsca, w związku z czym nadają się jedynie do pokojów kąpielowych o dużych rozmiarach. Kolejna rzecz do wykończenie wanny. Stylowe wanny akrylowe często mają podwyższony zagłówek. Dzięki temu można się w nich wygodnie ułożyć podczas długiej kąpieli. Z kolei wanny narożne często mają wyprofilowane siedzisko w rogu. Dzięki niemu można w wannie wygodnie wymoczyć nogi, czy wykonać depilację, bez konieczności całkowitego zamaczania się. Również kolor wanny można dopasować do pomieszczenia. Zamiast zwykłej bieli można wziąć ognistą czerwień, mroczną czerń, czy subtelny błękit. To na pewno nada łazience niesamowitego charakteru.

Podsumowując, przy wyborze wanny trzeba wziąć pod uwagę jej wielkość, kształt, sposób montażu, design, jak i kolor. Jeśli wybierze się złą wannę to potem będzie się miało dużo problemów z remontem, lub narzekało na brak możliwości komfortowej kąpieli. To zdecydowanie wybór, który trzeba dobrze przemyśleć.