Jak i gdzie kupować ekogroszek?

grzejnik

W miesiącach zimowych temperatura w Polsce potrafi spaść nawet do minus trzydziestu stopni. Ludzie chętnie siedzą w ciepłym domu, pod kocem, z herbatą i ani myślą wychodzić na zewnątrz. Mieszkańcy bloku mają ułatwioną sprawę – ciepło zapewnia elektrociepłownia. Wystarczy odkręcić grzejnik i można się zagrzać.

Ekogroszek jako wydajny opał

worki z opałemTu każdy sam musi zadbać o swoje ogrzewanie. Niestety, nie jest to takie proste. Rosną ceny wszelkich paliw stałych i gazowych, część pieców musi być przymusowo wymieniana ze względu na to, że są nieekologiczne, niezgodne ze standardami unijnymi. A jednak bez materiału grzewczego w domu będzie zimno. Jak tanio zdobyć potrzebny nam produkt? Przede wszystkim trzeba wcześniej pomyśleć o zakupie. Ceny w miesiącach zimowych są bardzo wysokie – czasem nawet o połowę wyższe niż ceny w okresie letnim. Co prawda upał na dworze nie sprzyja o myśleniu o mrożnej zimie, ale jednak warto jest się zająć tym tematem zawczasu. Opał można składować w piwnicy, garażu, czy drewutni. Dzięki temu nie tylko będziemy mieli tani opał, ale też będziemy mieć go zawsze pod ręką. Jeśli przyjdzie niezapowiedziany mróz to od razu możemy dorzucic do pieca, a nie na szybko szukać firmy, która dostarczy nam ekogroszek.

grzejnikDruga kwestia to transport. Autem osobowym czy dostawczym można przywieźć sobie workowany ekogroszek z Lublina. Jeśli jednak chcemy kupić go tonę czy dwie to już potrzebny jest to tego specjalny pojazd z wywrotką. Część sprzedawców ekogroszku oferuje transport darmowy przy zakupie większej ilości tego ,,paliwa”. Jeśli jednak kupimy mniej to należy sprawdzić, czy bardziej się opłaca zapłacić firmie za transport czy też samodzielnie wynająć auto z wyworotką i przyjechać po ekogroszek. Kolejna kwestia to wybór opakowania. Ekogroszek może być sprzedawany luzem na tony, w workach typu big bag, jak również w mniejszych workach. Zawsze im więcej kupujemy tym mniej zapłacimy, także najbardziej opłaca się kupować ekogroszek luzem. Ten workowany możemy dokupić np. kiedy zabraknie nam niedużo ,,paliwa”, a chcemy mieć cos w zapasie na wypadek przymrozków.

Kończąc rozważania, ekogroszek to na pewno dobry rodzaj materiału grzewczego. Zyskuje on na popularności wypierając węgiel kamienny i brunatny. Trzeba jednak pamiętać by kupować go wiosną lub latem – wtedy ceny są najniższe, a my nie musimy się martwić, że w składzie opału zabraknie dla nas ekogroszku. Lepiej jest wszytsko dobrze zaplanować zawczasu — wyjdzie szybciej, taniej i bezpieczniej.