Jak prawidłowo wykonać cynkowanie ogniowe?

Stal należy z całą pewnością do materiałów, które są postrzegane jako jedne z najbardziej odpornych. Pomimo tego, ma ona swoje słabe punkty, do których zaliczyć można dużą podatność tego właśnie surowca na ataki korozji. Aby im skutecznie zapobiegać, kluczowe wydaje się zastosowanie odpowiedniej metody galwanizacji. Do tych, które uważane są za te o największej skuteczności, zaliczyć można z całą pewnością cynkowanie ogniowe.

Cynkowanie ogniowe — sposób na korozję

wiertarka Obecnie istnieje wiele różnych zakładów, dzięki którym możliwe jest cynkowanie ogniowe w atrakcyjnej cenie. Metoda ta ma tą ogromną zaletę, że, ze względu na sposób jej wykonania, można ją bez problemu zastosować w stosunku do obiektów oraz powierzchni o praktycznie dowolnym rozmiarze. Warto jedynie pamiętać o konieczności właściwego przygotowania do takiej właśnie metody zabezpieczenia stali. Kluczowe, aby powłoka cynku była związaną z tą stalowa w najtrwalszy sposób, jest właściwe i prawidłowe oczyszczanie stali. Ważne, by wykonywać to metodami mechanicznymi, które będą sobie w stanie poradzić z usunięciem zdecydowanej większości zabrudzeń. Kolejnym, bardzo ważnym etapem przygotowującym do wykonania galwanizacji tą metodą, jest również właściwe odtłuszczenie stalowych powierzchni.

ocynkowane autoWszelkie, tłuste warstwy na powierzchni stali mogą spowodować, że trwałość naniesionej w wyniku galwanizacji powłoki zdecydowanie się obniżył. Kolejne, bardzo ważne etapy dla prawidłowości wykonania tej metody galwanizacji, to etap trawienia stali, jej płukania, topnikowania stalowej powierzchni, suszenie, a następnie — etap właściwego cynkowania ogniowego, co realizowane jest poprzez zanurzenie danego elementu w rozgrzanym do ponad 400 stopni roztworze cynku. Etapem ostatnim jest studzenie, co jest bardzo ważne dla trwałości naniesionej w wyniku galwanizacji powłoki. Ważne jest, aby pamiętać o tym, że aby osiągnąć trwałość i poziom odporności na korozję dochodzącą nawet do 100 lat, konieczne jest prawidłowe i sumienne wykonanie każdego z tych etapów galwanizacji, w tej właśnie kolejności. Dlatego, wykonanie takich prac, zdecydowanie najlepiej jest zlecić profesjonalistom.

Galwanizacja okazuje się być jedną z bardziej skutecznych metod na zabezpieczenie powierzchni stalowych, przed ryzykiem korozji. Aby tak jednak było, niezwykle istotne okazuje się być wykonanie takiego właśnie procesu, zgodnie z pewnymi zasadami, oraz w odpowiedniej kolejności. Tylko w takim wypadku, utworzona powłoka z cynku wskutek reakcji chemicznych, będzie miała szansę na związanie się z powierzchnią metalową.