Budownictwo

Jak wykonuje się daszek klinkierowy?

Klinkier

Daszki klinkierowe to zdobienia wykorzystywane do aranżacji ogrodzeń. Te niewielkie stożki stanowią estetyczne wykończenie dekoracji posesji. Oprócz tego są one bardzo trwałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych. Zabezpieczają ogrodzenie przed wilgocią lub deszczem. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego jak się je wykonuje. A są one wytwarzane podczas długiego i wieloetapowego procesu produkcji.

Produkcja daszków klinkierowych

CementIch podstawowym budulcem jest oczywiście klinkier. Klinkier to materiał budulcowy, składający się przede wszystkim z gliny. Dodatkowo jest wzmocniony o inne materiały. Glina to budulec znany ludzkości od wieków. Przyczyniła się do budowy wielu znanych budowli. Glina jest materiałem wyjątkowo podatnym na formowanie. Pierwszym etapem tworzenia daszków klinkierowych jest mieszanie gliny razem z innymi materiałami budulcowymi. Często wykorzystuje się różne rodzaje gliny. Glinę miesza się z kruszywem (np. piaskiem czy szamotem) oraz wodą. Mieszanie kończy się kiedy masa staje się całkowicie ujednolicona. Obecnie dodaje się niewielką ilość wody, co znacznie wpływa na trwałość gotowego produktu. Następnie gotowa masa trafia do prasy ciśnieniowej. To już na tym etapie formowany jest daszek klinkierowy. Musi on spełniać odpowiednie normy, tak by produkt finalny posiadał parametry umożliwiające sprzedaż seryjną.

KlinkierNie jest to zadanie proste, ponieważ klinkier kurczy się w dalszych etapach nawet o 10%. Na tym etapie także barwi się budulec daszka, a także ewentualnie wykonuje się zdobienia na jego powierzchni. Kolejnym etapem jest suszenie daszków. Kiedyś produkty wykonane z gliny suszyły się bardzo długo, najczęściej na słońcu. Obecnie takie produkty trafiają do nowoczesnych suszarni i tam proces suszenia trwa trzy dni. W suszarniach panują optymalne warunki do tego, by wyroby klinkierowe schły powoli. W przeciwnym razie mogłyby ulegać pęknięciu. Dopiero po tym etapie przychodzi czas na wypalanie. Każdy, kto kiedykolwiek wyrabiał coś z gliny (np. ceramikę), wie że takie produkty należy poddać działaniu wysokich temperatur. Klinkier wypala się w temperaturze sięgającej nawet 1000 stopni Celsjusza. Finalnym, bardzo długim, etapem jest proces schładzania. On również może potrwać około trzech dni. Gotowe daszki są pakowane i dystrybuowane do sklepów. Stamtąd trafiają do klientów na terenie całej Polski.

Artykuły budowlane wykonane z klinkieru są szeroko dostępne w Polsce. Produkcja daszków klinkierowych jest wieloetapowa i teraz także zautomatyzowana. Człowiek od wieków wytwarzał materiały budulcowe z gliny, ale teraz ta produkcja wykorzystuje nowoczesne rozwiązania, gwarantujące optymalne efekty.