Klimatyzacja dobrem XXI wieku

Trudno jest nam ? współczesnym ludziom, wyobrazić sobie funkcjonowanie latem bez klimatyzacji. Jest już standardem w budynkach publicznych, coraz bardziej popularna jest także w mieszkaniach i prywatnych domach. Poprawia komfort użytkowania pomieszczenia, ale także sprawia, że czujemy się lepiej, jesteśmy zdolni do wysiłku fizycznego oraz wytężonej pracy intelektualnej mimo upału za oknem.

Klimatyzacja jest jednym z najważniejszych wynalazków współczesności. Oczywiście ludzie od zawsze próbowali poprawić sobie komfort życia, kiedy upały dawały się we znaki.

klimatyzacjaJuż starożytni Rzymianie wykorzystywali zimną wodę, która chłodziła ściany domostw; przez następne wieki damy używały wachlarzy i parasoli, jednak dopiero klimatyzacja w formie, którą znamy dziś zrewolucjonizowała świat. Ojcem klimatyzacji jest Willis Carrier ? inżynier i wizjoner, właśnie temu człowiekowi zawdzięczamy ten genialny wynalazek. Do osiągnięcia sukcesu przy obmyślaniu urządzenia ochładzającego powietrze zaprowadziły inżyniera jego upór oraz ciekowość. Na początku XX wieku powstające fabryki zatrudniały setki ludzie; praca np. przy produkcji taśmowej odbywała się w warunkach, które były ciężkie do zniesienia dla człowieka. Prace nad pierwszym klimatyzatorem odbywały się w drukarni, której to temperaturę powietrza Willis Carrier miał ustabilizować poprzez ustabilizowanie wilgoci, która w powietrzu się znajdowała. Inżynier osuszał powietrze za pomocą chłodnej wody, która wędrowała w specjalnym urządzeniu. Wtedy jeszcze nie zdawano sobie sprawy jak bardzo niepozorny eksperymentalny wynalazek zmieni losy świata. Dziś klimatyzacja jest już standardem i dzięki niej możliwe jest w ogóle podjęcie pracy fizycznej w niektórych pomieszczeniach oraz również podjęcie pracy intelektualnej w wielkich, dusznych biurowcach. Klimatyzacja to cichy sprzymierzeniec człowieka, kiedyś luksus, dziś codzienność ? w domach, biurach, samochodach oraz w komunikacji miejskiej. Na rynku dostępnych jest wiele klimatyzatorów; np. klimatyzatory samsung, które cieszą się zaufaniem użytkownikiem. Klimatyzacja samsung jest jednym z powszechniejszych i nowocześniejszych urządzeń tego typu.

Dziś nie wyobrażamy już sobie bez niej życia. Dzięki temu wynalazkowi możliwa jest w ogóle praca w upalne, letnie dni. Wytrzymałość człowieka ma swój kres i w pewnych warunkach po prostu nie może, a nawet nie powinien pracować, ponieważ grozi to poważnym uszczerbkiem na zdrowiu. Klimatyzacja zwiększa wydajność i za jej sprawą praca nawet w największe upały jest w ogóle możliwa.