Kominki żeliwne znów zyskują popularność – dlaczego?

kominek koza

Nie jest wcale tajemnicą, że pewne trendy regularnie wracają do łask, wystarczy poczekać kilkanaście albo kilkadziesiąt lat, żeby znów zobaczyć to samo lub coś podobnego. Dlatego mamy styl industrialny czy prowansalski, do mody wróciły jeansowe kurtki, a coraz więcej zespołów wydaje swoje winyle.

Czym jest kominek żeliwny?

kominek kozaInnym wracającym do mody przedmiotem jest klasyczny żeliwny kominek, czyli tak zwana koza, który to kominek coraz częściej gości we wnętrzach domów. Skąd taka jego popularność? Wiele osób ceni sobie tradycję i klasykę w wystroju wnętrz, a posiadanie kominka niewątpliwe zalicza się do klasyki. Trudno znaleźć kogoś, kto nie lubi słuchać trzasku płomieni czy się w nie wpatrywać; wielu kupuje kominki tylko w tym celu, a nie po to, aby dogrzewać mieszkanie, choć to również jest istotna kwestia. W razie awarii centralnego ogrzewania albo miejskiej sieci posiadanie własnego kominka może mieć znaczny wpływ na komfort i zdrowie mieszkańców w czasie chłodniejszych miesięcy roku. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele rodzajów kominków – otwarte, zamknięte, z płaszczem wodnym, narożne, wolnostojące… Kominek żeliwny koza to jeden z najpopularniejszych modeli, jakie są obecnie dostępne i cieszy się zasłużoną uwagą.

kominek kozaStylistyka klasycznej kozy została odświeżona, teraz nie jest to prymitywny, mało estetyczny piecyk, ale elegancki i funkcjonalny kominek, pasujący doskonale zarówno do klasycznego jak i bardziej nowoczesnego wnętrza. Może stanowić przede wszystkim element dekoracyjny i uzupełniający wystrój wnętrza – ogień w takim kominku rozpala się bardzo rzadko i to głównie ze względu na przyjemność płynącą z oglądania trzaskającego na drwach ognia. Koza może mieć też zastosowanie praktyczne i realnie służyć do ogrzewania bądź tylko dogrzewania domu. W takim przypadku należy kupić kominek o odpowiedniej mocy, który będzie w stanie spełnić zapotrzebowanie na ciepło dla tego konkretnego domu. Ciepło z kozy może służyć do podgrzewania ciepłej wody użytkowej albo w ogrzewaniu nadmuchowym, a więc będzie to świetne rozwiązanie na jesienną szarugę i zimowy chłód, czy nawet na zimniejsze wiosenne noce.

Kolejną niewątpliwą zaletą żeliwnej kozy jest łatwość montażu. Tradycyjne kominki wymagają np. murowania i wiążą się z długotrwałymi pracami, podczas gdy koza wiąże się z o wiele mniejszą ilością prac i większą łatwością montażu. Jest to na pewno jeden z aspektów, który należy brać pod uwagę podczas wyboru kominka. Innym, o którym nie można zapominać, jest wybór mocy grzewczej, co nierozerwalnie wiąże się z ceną kozy.

Dodaj komentarz