Kredyt dla emeryta ? na co pożyczają seniorzy?

kredyt na oświadczenie

Klientami banków i firm pożyczkowych wcale nie są wyłącznie osoby młode, które dopiero wkraczają w dorosłe życie, kupują mieszkania, budują domy, potrzebują pieniędzy na meble czy samochód. Zainteresowanie pożyczkami i kredytami wykazują także osoby na emeryturze. Kredyt dla emeryta proponuje kilka banków ? zwykle są to kredyty konsumenckie, które niestety nie słyną z niskiego oprocentowania.

Na co jednak najczęściej pożyczają emeryci?

kredyt na oświadczenieEmerytów, korzystających z usług banków i firm pożyczkowych, można podzielić na kilka grup. Pierwsza grupa to osoby mające niskie świadczenia, które nie wystarczają im na codzienne wydatki. Wielu polskich emerytów musi bardzo skrupulatnie planować każdy zakup, a nieprzewidziana awaria lodówki czy pralki wiąże się dla nich z prawdziwą katastrofą w domowym budżecie. W takim przypadku, kredyt na oświadczenie zaciągnięty w firmie pożyczkowej może okazać się jedynym rozwiązaniem. Pieniądze potrzebne są bowiem niemal od ręki, a banki wymagają dostarczania wszystkich oświadczeń i przedłużają formalności kredytowe. Emeryt może również znajdować się w BIK i w ogóle nie mieć szans na kredyt.
Podobna sytuacja dotyczy również pożyczek zaciąganych na leczenie. Przedłużające się kolejki w państwowych przychodniach zdrowia, szpitalach i sanatoriach zmuszają seniorów do korzystania z prywatnej opieki zdrowotnej. Takie wydatki najczęściej jednak przekraczają możliwości finansowe starszych osób i jedynym ratunkiem staje się szybka pożyczka. Mimo, że nie jest tani kredyt, opcja ta cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na dostępność i minimum formalności.
Warto zwrócić uwagę także na to, że emeryci są dość atrakcyjnymi klientami dla firm pożyczkowych oraz banków. Mają oni bowiem stały, stabilny dochód. W razie problemów ze spłacaniem rat za kredyt dla emeryta, komornik może szybko odzyskać dług wkraczając na świadczenie wypłacane z ZUS lub KRUS. Obowiązujące przepisy pozwalają zająć emeryturę pozostawiając na koncie dłużnika zaledwie nieco ponad 415 zł.

Wielu seniorów pożycza pieniądze dla bliskich. Często są to kredyty na auto, remont czy meble. Raty spłacają wtedy dzieci lub wnuki. Niejednokrotnie zdarzają się jednak sytuacje, gdy te tracą one nagle dochody, a komornik wkracza na emeryturę osoby, która podpisała umowę z bankiem. Wtedy warto rozważyć kredyt konsolidacyjny. To pozwoli zmniejszyć oprocentowanie i powoli spłacać należności.