Kryzys na rynku nieruchomości

Nieruchomość
Nieruchomość

Najbardziej popularnymi cechami zahamowania rozwoju rynku nieruchomości są przeważnie spadki cen na mieszkania, coraz częstsze ogłaszanie upadłości deweloperów, oraz coraz większa niechęć banków do udzielania kredytów na mieszkania. Z roku na rok obserwuje się coraz większą liczbę nieruchomości zajętych przez komorników. Z zajęciami komorniczymi związane są również licytacje, które w wielu wypadkach są doskonałymi okazjami na zakup niedrogiego mieszkania. Od roku 2010 do dziś liczba mieszkań zajętych przez komorników wzrosła dwukrotnie. Dlaczego tak się stało?

Otóż jednym w wyjaśnień tego problemu jest przedwczesne oczekiwanie ożywienia gospodarczego. O tym, że oferty licytacji komorniczych są dla naszego społeczeństwa niezwykle ciekawe świadczy rosnąca ilość portali informujących o powyżej wspomnianych licytacjach. Można zaryzykować stwierdzenie, że za wzrost licytacji komorniczych są odpowiedzialne w dużym stopniu banki, które jeszcze do niedawna bardzo chętnie udzielały wysokich kredytów hipotecznych, nie zważając na finansowe możliwości kredytobiorców. W rezultacie takich pomyłek okazało się, że w wielu wypadkach kredytobiorcy nie potrafili regularnie spłacać rat kredytu. Nie można jednakże obwiniać za mechanizm komorniczy jedynie banków. Winę za narastającą ilość licytacji ponoszą również osoby, które za wszelką cenę chcą mieć mieszkanie oraz inni uczestnicy rynku nieruchomości. Mimo iż licytacja komornicza to znakomita okazja na zakup mieszkania, to jednak jest związana z wieloma niedogodnościami. Jedną z nich jest konieczność natychmiastowego wyłożenia gotówki na zakup mieszkania i bolesna oraz kłopotliwa perspektywa wykwaterowania lokatorów.

Należy zauważyć, że ten sposób nabywania nieruchomości jest skierowany raczej do osób, które potrafią właściwie ocenić sytuację na rynku nieruchomości. Poza tym umieją odróżnić dobra okazję od pozornej i będą w stanie znieść eksmisję dotychczasowych lokatorów. Bez wątpienia licytacje komornicze stanowią jeden ze sposobów korzystnego nabycia nieruchomości.

Dodaj komentarz