Kupić mieszkanie czy wybudować dom?

Dom-mieszkanie
Dom-mieszkanie

Wiele osób nie może zdecydować dziś czy lepiej opłaci im się wybudowanie własnego domu czy kupno mieszkania. Jest to nie lada problem, przed którym stają osoby chcące zmienić miejsce zamieszkania. Przede wszystkim należy rozważyć wszystkie za i przeciw, ponieważ nasz wybór będzie rzutował nie tylko na naszą przyszłość, ale również na przyszłość naszych bliskich. Budowa domu wiąże się nie tylko z kosztami budowy i materiałów budowlanych.

Należy wziąć od uwagę koszty jakie przyjdzie nam ponieść za ogrzewanie, bieżące remonty. Trzeba bezsprzecznie wziąć pod wzgląd konieczność dojazdów do pracy oraz do szkoły. Budowa domu związana jest nie tylko z wynajmem ekipy budowlanej, ale również z załatwieniem różnego rodzaju projektów, zgody, odwiedzaniem urzędów, zakupem działki itp. Dodatkowo, należy zauważyć, że zakup mieszkania to mniejsze koszty niż budowa domu. Z druga opcją związany jest problem kredytu hipotecznego, ponieważ jak wiemy niewielu Polaków stać jest na dom bez konieczności wzięcia kredytu. Z kredytem hipotecznym również bywa różnie.

W niektórych bankach, szczególnie w okresie wzmożonego kryzysu rynku nieruchomości podejrzliwie patrzy się na potencjalnych kredytobiorców, przez co coraz trudniej jest otrzymać kredyt. Do końca 2012 roku można było skorzystać z projektu ?Rodzina na swoim?, który zakładał pomoc ludziom do 35 roku życia spłacać kredyt. Niestety, kolejny przewidywany projekt o nazwie ?Mieszkanie dla młodych? nie uwzględnia pomocy osobom, chcącym budować własny dom.

Dodaj komentarz