Metody cięcia blachy

cięcie blach aluminiowych

Blacha stalowa oraz aluminiowa to materiał, który może być poddawany obróbce, jednak wymaga to użycia specjalistycznych narzędzi. Należy dobrze uważać z ich doborem, ponieważ inaczej możemy spotkać się z utratą właściwości materiału, a tego przecież nie chcemy. Jakie więc narzędzia sprawdzą się przy cięciu blachy aluminiowej?

Cięcie blach to specjalistyczna usługa

cięcie blach aluminiowych Jeśli zamierzamy robić to w warunkach domowych, wówczas możemy wybrać specjalne nożyce do cięcia blachy. Sprawdzają się one przy blasze, której grubość nie przekracza 1 mm. Za ich pomocą bez problemu wytniemy łuki lub inne kształty z blachy. Istnieje także możliwość zakupu specjalnej nakładki na wiertarkę, która jest przystosowana do cięcia blachy o grubości do 1,8 mm, a w przypadku aluminium – nawet do 2 mm. Kolejną opcją są noże skokowe, które wyposażone są najczęściej w specjalne rowki miernicze. Dzięki nim bez problemu sprawdzimy grubość materiału. Jeżeli nie posiadamy w domu żadnego z wymienionych narzędzi, moglibyśmy nieroztropnie wpaść na pomysł cięcia arkuszy za pomocą szlifierki kątowej. W końcu wydaje się to technicznie możliwe. Niestety profesjonaliści nie polecają tego rozwiązania. Szlifierka kątowa niepotrzebnie rozgrzeje blachę podczas dokonywania nacięcia, co może sprawić, że właściwości antykorozyjne zewnętrznej warstwy blachy zdecydowanie osłabną. Warstwa ta zostanie bowiem uszkodzona.

cięcie blach aluminiowych Powinniśmy więc liczyć się z tym, że rdza nie będzie czekać, a zaatakuje od razu. Brak narzędzi nie musi jednak oznaczać, że musimy zrezygnować z blachy, która wykorzystywana jest przecież nie tylko przy budowie dachu, ale też na przykład jako dekoracja czy jako blaty robocze w kuchni. Zamiast jednak kupować narzędzia, które będą nam potrzebne tylko jednorazowo podczas budowy czy remontu, lepiej jest skorzystać z profesjonalnej usługi, jaką jest cięcie blach aluminiowych w Bydgoszczy. Specjalistyczne firmy przeprowadzają prace z wykorzystaniem laserów do cięcia blach. Dzięki ich użyciu, cięcie jest zawsze precyzyjne – nie ma mowy, aby coś poszło nie tak. Nowoczesne urządzenia by na to nie pozwoliły. W dodatku obecny rozwój technologii doprowadził do tego, że na rynku dostępny jest już niejeden rodzaj lasera, dlatego ceny tych usług spadają proporcjonalnie do rosnącej popularności.

Obok cięcia blach za pomocą lasera można też zdecydować się na cięcie z wykorzystaniem strumienia wody pod ciśnieniem. I to rozwiązanie jest naprawdę skutecznie i podobnie popularne co cięcie laserem – warto więc rozważyć obie opcje i wybrać tę dla nas najlepszą.

Dodaj komentarz