Na czym polega metoda czyszczenia kanalizacji WUKO?

dysze do kanalizacji

Przepływająca zanieczyszczona woda i ścieki przez rury kanalizacyjne często tworzy osad na wewnętrznych ścianach co prowadzi do zapychania się rur. Poza tym często, szczególnie w zakładach przemysłowych, do kanalizacji trafiają artykuły higieniczne oraz odpady przemysłowe, które powodują jej zapychanie.

Dysze i czyszczenie kanałów

dysze do kanalizacjiDlatego konieczne jest regularne czyszczenie kanalizacji, dzięki czemu możliwa będzie jej nieprzerwana praca. Dawniej najpopularniejszą metodą do dziś stosowaną w przypadku udrożniania odpływów w domach jest metoda mechaniczna, pozwalająca na usunięcie np. tłuszczu bądź osadu zalegającego na ściankach kanału w wyniku stosowania detergentów, bądź też osadzającego się kamienia. Metoda polega na wprowadzeniu do kanału specjalnego urządzenia potocznie zwanego metalową spiralą. Obracanie spirali powoduje usuwanie osadu ze ścian i oczyszczenie rury. Do rur o większej średnicy zwykle wykorzystuje się metodę hydrodynamiczną wykorzystującą wysokie ciśnienie, potocznie zwaną WUKO. Metoda polega na wprowadzeniu do kanału strumienia wody o ciśnieniu do 200 barów. Woda wprowadzana jest wężem zakończonym głowicą posiadającą dysze do kanalizacji.

dysze do kanalizacjiDysze skierowane są w różnych kierunkach, zazwyczaj jedna z nich ustawiona jest do przodu i działa jako pilot. Natomiast reszta jest skierowana w przeciwną stronę pod różnymi kątami i pełnią rolę czyszczące jak i zarazem wspomagają skutecznie wciągnąć przewód ciśnieniowy do instalacji. W zależności od typu osadów, rodzaju kanalizacji lub miejsca zatoru wykorzystuje się różne dysze czyszczące, np. ze strumieniami rotacyjnymi – rozbijające nawet stare, twarde osady wapienne i z tłuszczy. Dzięki silnym strumieniom wody skierowanym do tyłu, zanieczyszczenia są rozbijane i wypłukiwane za dyszą. Oderwane od ścianek rury nieczystości spływają do studni rewizyjnej, którą następnie opróżnia się próżniowo za pomocą pompy ssącej. Metoda ta sprawdza się głównie przy czyszczeniu kanałów o średnicy powyżej 100 mm oraz w przypadku rurociągów o dobrym stanie technicznym, co można wcześniej stwierdzić dzięki inspekcji kanalizacji kamerą wizyjną. Niezwykle istotny jest odpowiedni dobór ciśnienia, rodzajów dysz oraz pompy ciśnieniowej, tylko optymalne parametry pracy pozwolą na skuteczne usunięcie ciężkich zanieczyszczeń.

Za pomocą metody WUKO możemy oczyścić i udrożnić między innymi wewnętrzne i zewnętrzne instalacje domowe i przemysłowe, kanalizacje sanitarne, posadzkowe oraz podsufitowe instalacje w garażach podziemnych, instalacji technologiczne jak przyłącza i odpływy separatorów.

Dodaj komentarz