Najmodniejsze materiały do wykończenia podłogi

deska podłogowa rustykalna

Wybór odpowiednich materiałów do wykończenia podłogi jest niezwykle trudny. Podłogi sa narażone na zabrudzenia, zarysowania, uderzenia. Z jednej strony muszą one być bardzo trwałe, a z drugiej liczą się też walory estetyczne. Podłogi zajmują dużą powierzchnię domu, więc od ich atrakcyjnego wykończenia zależy ogólny odbiór całego wnętrza.

Postarzane deski na podłogi

deska podłogowa rustykalnaNa szczęście w sklepach budowlanych można obecnie znaleźć wiele ciekawych rozwiązań w temacie podłóg. Godna polecenia jest na przykład modna deska podłogowa rustykalna. To deska celowo postarzana, zazwyczaj metodą szczotkowania. Taka deska pasuje nie tylko do wnętrz w klimacie rustykalnym, ale też prowansalskim, czy kolonialnym. Do wyboru są deski w jasnych i ciemnych odcieniach, każde z dobrze widocznymi słojami. Warto zaznaczyć, że takie postarzanie deski nie wpływa na jej trwałość. To jedynie efekt wizualny – żadna warstwa deski nie zostanie uszkodzona podczas szczotkowania. Modne są także podłogi z drewna egzotycznego, takiego jak heban, czy palisander. Egzotyczne gatunki często mają o wiele ciemniejszą barwę niż gatunki rodzime. Sosna czy brzoza są kremowe, żółtawe, a drzewa pochodzące z odległych zakątków świata są czekoladowe i czarne. Takie panele świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach nowoczesnych, monochromatycznych, jak i w stylu Urban jungle (miejskiej dżungli).

deska podłogowa rustykalnaDodatkowym atutem paneli egzotycznych jest ich odporność na działanie wody i wysokich temperatur. Dzięki temu takie panele można układać nie tylko w salonie czy sypialni, ale także w kuchni, łazience, a nawet na tarasie. Rodzime gatunki drewna pod wpływem działania wody mogą się wybrzuszać, a także butwieć. Przy drewnie egzotycznym nie ma takiej opcji. Warto rozważyć nie tylko zakup estetycznych desek podłogowych, ale także zadbać o ich odpowiednie ułożenie. Szczególnie krótkie, wąskie deski parkietowe stwarzają wiele możliwości. Deski można układać w jodełkę francuską, drabinkę czy we wzór koszyczkowy. Unikatowy sposób układania paneli sprawi, że nawet zwykłe sosnowe czy dębowe podłogi będą wyglądały bardzo atrakcyjnie. Doświadczeni parkieciarze nie będą mieli problemów z tym by ułożyć dowolne deski w dowolny, wybrany przez zleceniodawcę wzór.

Podsumowując, warto wybierać nietypowe rodzaje okładzin podłogowych, takie jak rustykalne szczotkowane deski, parkiety egzotyczne, czy inne, a także zadbać o to, by były ułożone w ciekawy wzór na podłodze. Atrakcyjna podłoga sprawi, że całe wnętrze będzie się zdecydowanie lepiej prezentowało i zachwyci każdego gościa.