Nowoczesne piły formatowe z podcinaczami

piły formatowe

Obróbka drewna wymaga odpowiednich narzędzi, które nie tylko usprawnią naszą pracę, ale również zapewnią nam bezpieczeństwo. Precyzyjne cięcie dużych bloków drewna ułatwiają głownie piły formatowe, które wyposażone są dziś w wiele dodatkowych funkcji. Piły umożliwiają precyzyjne przeżynanie drewna we wszelkich możliwych kierunkach, co gwarantuje sprawne i precyzyjne cięcie nawet najtwardszych gatunków drewna.

Piły formatowe  w branży stolarskiej

piły formatoweCzym charakteryzują się współczesne piły formatowe i z jakim kosztem wiąże się ich zakup? Piły formatowe posiadają różne wielkości, konkretne modele służą więc zarówno do obróbki małych, delikatnych elementów drewnopodobnych (m.in. sklejek), jak i dużych, surowych kawałków nieobrobionego jeszcze drewna. Możliwości konkretnego urządzenia uzależnione są głównie od wielkości tarczy piły oraz ilości zębatek, które znajdują się na jej powierzchni. Szczególną popularnością w branży stolarskiej cieszą się zwłaszcza piły formatowe z podcinaczami. Podcinacz to dodatkowa, wąska piła, która podczas piłowania drewna działa w przeciwną stronę. Dzięki temu drewno nie posiada postrzępionych krawędzi, które są sprawnie i precyzyjnie szlifowane przez podcinacz. Nowoczesne piły formatowe umożliwiają regulację wysokości dodatkowej piły, która może dzięki temu ciąć nawet grube, półmetrowe bryły drewna.

piły formatowePiły formatowe posiadają zazwyczaj dwa główne warianty mocy: 230V oraz 400V. Piły formatowe o niższej mocy idealnie sprawdzają się przy prostych pracach stolarskich, modele o większej mocy dedykowane są natomiast branżom nastawionym na produkcję (piły te znajdują więc zastosowanie m.in. w fabrykach). Modele pił frontowych o niższej mocy są również znacznie lżejsze od piły o mocy 400 V, która może ważyć nawet 135 kg. Nowoczesne piły posiadają również niezwykle wytrzymałe, twarde stoły wykonane z szarego żeliwa, które nie przetnie ostrze piły. Warto również podkreślić, że tarczę pilarską można ustawiać pod dogodnym dla siebie kątem (od 90° do 45°). Nowoczesne piły formatowe umożliwiając się swobodną obróbkę różnego rodzaju drewna. Za piłę wysokiej jakości, która wyposażona jest w dodatkową podcinaczkę musimy jednak zapłacić adekwatną co do jakości produktu cenę.

Ceny modeli o mocy 230V zaczynają się około 10000 zł, modele o wyższej mocy mogą natomiast kosztować nawet 32000 zł. Inwestycja w tak zaawansowany technologicznie sprzęt z całą pewnością opłaci się jednak zwłaszcza właścicielom dużych przedsiębiorstw, które zajmują się m.in. produkcją drewnianych mebli czy paneli podłogowych. Wówczas inwestycja ta zwróci się nawet po kilku miesiącach.