O czym pamiętać, decydując się na grzejnik akumulacyjny w łazience?

grzejnik

Łazienka jest niewielkim pomieszczeniem, w którym jednak temperatura powinna być optymalna, aby zapewnić nam komfort podczas brania kąpieli. To dlatego warto zadbać o odpowiednie ogrzewanie.

Ogrzewanie w łazience

łazienkaPoszukując rozwiązań, które ograniczą koszty energii, warto pomyśleć o grzejnikach akumulacyjnych – ich konstrukcja pozwala bowiem na pobieranie energii w czasie, kiedy taryfa dostawcy prądu jest niska (a więc w nocy), a wykorzystanie ciepła następuje dopiero następnego dnia. Wówczas unikamy droższej taryfy prądu, co na dłuższą metę wiąże się z oszczędnościami. Łazienkowe grzejniki elektryczne akumulacyjne proponowane przez producentów odznaczają się wysoką jakością, jednak po ich montażu należy pamiętać o pewnych kwestiach. Przede wszystkim należy przestrzec domowników przed tym, aby na grzejniku nie kładli żadnych przedmiotów – na przykład ręczników, bielizny czy papieru toaletowego, jak i pojemników pod wysokim ciśnieniem (dezodorantów czy lakierów do włosów), gdyż wysoka temperatura grzejnika może doprowadzić do zapalenia się tych rzeczy. Ponadto żaden przedmiot nie powinien znaleźć się pomiędzy grzejnikiem a ścianą, gdyż to również może być niebezpieczne. Jeżeli w naszej łazience znajduje się dywanik – i on powinien znajdować się w odpowiedniej odległości od ogrzewacza, zwłaszcza jeśli posiada długie włosie (wówczas musi to być aż 30 cm od grzejnika).

grzejnikCzasami może zdarzyć się, że podczas używania grzejnika akumulacyjnego, w pomieszczeniu będzie zbyt ciepło. Wówczas należy sprawdzić regulator temperatury pomieszczenia i wprowadzić zmiany do jego ustawienia. Jeżeli korzystamy z automatycznego sterowania ładowania – konieczne jest ustawienie go zgodnie z instrukcją obsługi. Kolejna kwestia, którą należy uwzględnić, jest działanie bezpiecznika sterowania – powinien być on włączony. Podobnie rzecz ma się, gdy łazienka nie jest wystarczająco ogrzewana – to również może być problem z wyłączaniem się bezpieczników i złym ustawieniu regulatora temperatury lub pokrętła ogranicznika temperatury. Jeżeli zdecydujemy się na montaż grzejnika akumulacyjnego w łazience, pamiętajmy też o odpowiednim jego czyszczeniu. Należy do tego używać środków czyszczących, które stosuje się tylko wtedy, kiedy grzejnik znajduje się w stanie zimnym. W przypadku gdy kurz zacznie się zbierać w kanale dmuchawy, nie powinniśmy samodzielnie podejmować się czyszczenia – należy zlecić to specjalistom.

Z reguły takie profesjonalne czyszczenie powinno odbywać się co dwa lata. Sami możemy zaś wyczyścić sitko przeciwkurzowe w kratkach wypływu powietrza, aby uniknąć wyłączania się dmuchawy.

Dodaj komentarz