Odpowiednia oprawa oświetleniowa posiadłości

oprawa oświetleniowa

Rodzaj i rozmieszczenie oświetlenia na posesji w dużej mierze będzie zależeć od miejsca oraz przeznaczenia obszaru. W przypadku chodników, ścieżek i podjazdów odpowiednim rozwiązaniem będzie oprawa oświetleniowa wykonana na słupkach, warto wybrać taką, która będzie sprzedawana w komplecie. Oczywiście oprawa najazdowa służąca do oświetlania podjazdu musi być odporna na nacisk, najczęściej osadza się ją w podłożu trawnika albo nawierzchni podjazdu. Poza tym powinna być również odporna na czynnik atmosferyczne.

Jakie powinno być natężenie światła oprawy oświetleniowej?

oprawa oświetleniowaBardzo ważne jest odpowiednie oświetlenie wejścia do domu, dzięki temu nie będziemy błądzić po zmroku, co więcej taki rodzaj oświetlenia umożliwi nam komfortowe otworzenie zamka do drzwi i rozpoznania przez mieszkańców, kto próbuje dostać się do środka. To znacznie zwiększa bezpieczeństwo. Decydując się na montaż takiego źródła światło warto wybrać oświetlenie LED, które jest energooszczędne oraz co ważniejsze długowieczne. Kolejna rzecz to elewacja oraz schody, gdzie również oprawa oświetleniowa jest bardzo ważna. Każdy producent oświetlenia oferuje obecnie duży wybór przeróżnych rodzajów światła, tak więc z jego doborem teoretycznie nie powinno być problemu. W tym wypadku będzie potrzebne światło o średnim natężeniu, dzięki temu będzie można równomiernie oświetlić wybrane elementy i nadać im odpowiedni charakter. Schody można doświetlić od góry albo z boku, gdy przylegają do ścian. Bardzo ciekawym, efektownym rozwiązaniem jest światło emitowane przez lampy wtopione w stopnice albo podstopnice. Planując oświetlenie posesji, trzeba pamiętać o dodatkowych urządzeniach, które zwiększą bezpieczeństwo i komfort.

Chodzi między innymi o czujniki mierzące natężenie światła, które uruchamiają oświetlenie, gdy zapada zmrok i wyłącza je rano, czujniki ruchu, które wyłączają oświetlenie, gdy ktoś pojawi się w jego zasięgu oraz włącznik z programatorem czasu, który umożliwia nastawienie konkretnej godziny włączania i wyłączania oświetlenia. Liczba oraz rodzaj oświetlenia będzie zależeć bezpośrednio od projektu zagospodarowania działki oraz naszych planów dotyczących ogrodu. Tak czy inaczej, oświetlenie zewnętrzne jest niezbędne.