Odwierty ? kiedy się wykonuje?

odwierty

Jeśli ktoś się zastanawia nad zakupem działki to powinien pomyśleć nie tylko o tym, by wybrać dobry projekt domu, ekipę budowlaną, teren z ładnym widokiem i dobrym dojazdem. Budowa to przede wszystkim także wiele prac na działce, choć wiele z nich łączy się bezpośrednio z domem.

Do czego służą odwierty?

odwiertyMowa to mianowicie odwiertach ziemnych. Takie odwierty przeprowadzać może jedynie fachowa ekipa wyposażona w specjalistyczny sprzęt. Często wykonywanie takich wykopów jest o wiele trudniejsze niż przygotowanie miejsca pod fundamenty, ponieważ odwierty muszą być głębsze i nie naruszać tego, co już znajduje się na działce. Profesjonalne odwierty geologiczne wykonuje się w wielu celach. Pierwszym z nich jest zbadanie stanu gruntu. Na tej podstawie dowiemy się jak położone są wody gruntowe, jakie minerały dominują w ziemi, czy też jak mocne fundamenty trzeba wylać, by dom był stabilny na danym terenie. Badanie nie jest oczywiście niezbędne, jeśli jednak działka znajduje się na terenie blisko zbiorników wodnych, na wzniesieniu, czy też będzie się na niej znajdowała nietypowa konstrukcja (np. z piwnicą, fabryka, magazyn do którego będą przyjeżdżać wielkie ciężarówki) to takie badanie i profesjonalne odwierty geologiczne wiele nam mogą powiedzieć.

odwiertyOdwierty nie służą oczywiście tylko do badania ziemi, ale także po tym, by coś zainstalować w gruncie. Ostatnimi czasy dużą popularnością cieszą się gruntowe pompy ciepła. Jest to efektywne rozwiązanie grzewcze, wydajne, bezawaryjne. Pompa ciepła ukryta w gruncie sprawia, że nie trzeba szukać na nią miejsca w domu, a jej panel kontrolny i tak będzie się znajdował w budynku. Pompa ciepła podgrzeje zarówno powietrze w domu, jak i wodę użytkową. Odwierty geologiczne wykonuje się także w przypadku budowy studni abisyńskiej, głębinowej, a małe odwierty sprawdzą się przy budowie przydomowej oczyszczalni ścieków lub szamba. Studia jak wiadomo musi być głęboka, bo trzeba dostać się do czystej warstwy wodonośnej. Badanie gruntu podpowie nam, jak głęboko trzeba wykonać taki odwiert, jak również to gdzie na działce jest najkorzystniejsze miejsce na taki odwiert. Odwierty, a raczej przewierty, mogą być także robione przy bardziej specjalistycznych pracach, takich jak odwierty pod rury, linie telekomunikacyjne, światłowodowe.

Jak widać odwierty to coś, co prawie każda osoba kupująca działkę poza miastem powinna zamówić. Dzięki nim da się szybko i z sukcesem zamontować gruntową pompę ciepła, wykopać studnię głębinową lub abisyńską, jak również sprawdzić stan gleby.

Dodaj komentarz