Ogrzewanie podczerwienią jako ekologiczna metoda ogrzewania

ogrzewanie podczerwienią

Wybór sposobu ogrzewania naszego domu jest bardzo ważną decyzją, którą musimy podjąć już na etapie planowania budowy naszych czterech kątów. Od systemu grzewczego, na który się zdecydujemy, zależy bardzo wiele- poczynając od kosztów eksploatacji, poprzez trwałość, kończąc na naszym komforcie.

Tanie i wydajne ogrzewanie

 ogrzewanie podczerwieniąCoraz bardziej zwraca się również uwagę na kwestię ekologii. Wśród alternatywnych metod ogrzewania domu znajduje się ekologiczne ogrzewanie podczerwienią, za pomocą promienników podczerwieni. Ogólnie rzecz biorąc, elektryczny promiennik podczerwieni to urządzenie, które przetwarza energię elektryczną w ciepło pod postacią promieniowania podczerwonego. To nic innego jak zwykła grzałka, która podgrzewa się do kilkuset stopni Celsjusza, wskutek czego z jej powierzchni emitowane jest promieniowanie podczerwone, będące znakomitym nośnikiem energii cieplnej. Promienniki podczerwieni, w zależności od zastosowań, wykonywane są w postaci żarówek, elementów metalowych, ceramicznych, a najczęściej- paneli grzewczych. Każdy panel grzewczy składa się z 6 elementów: podstawy, ekranu odbijającego promieniowanie, elementu grzejnego, sterownika, hartowanej szyby i ramki.

 ogrzewanie podczerwieniąRóżnice pomiędzy poszczególnymi panelami opierają się na sprawności zamiany prądu w promieniowanie podczerwone, wskutek czego z tej samej ilości energii elektrycznej, możemy otrzymać różne odczucie ciepła. Przy wyborze konkretnego modelu panelu grzewczego warto więc zwrócić przede wszystkim uwagę właśnie na jego sprawność. Ekologiczne ogrzewanie podczerwienią działa na takiej samej zasadzie jak promieniowanie słoneczne, które ogrzewa bezpośrednio podłogę, ściany, przedmioty oraz ludzi znajdujących się w pomieszczeniu. Panele grzewcze na podczerwień emitują fale podczerwone, które ogrzewają inne obiekty, a te obiekty oddaja swoje ciepło do otoczenia na zasadzie konwekcji. Wydaje się to naturalnym i bardzo wydajnym sposobem dostarczania ciepła. Powietrze w pomieszczeniu, które jest ogrzewane podczerwienią, nie wysusza się, dzięki czemu nie wysusza śluzówki nosa, gardła itd. Ten rodzaj ogrzewania zapobiega również powstawaniu wilgoci i rozwojowi grzybów i pleśni. Jest więc dobrym rozwiązaniem dla alergików czy osób chorych na astmę.

Nieustanny wzrost cen tradycyjnych nośników energii (gazu, ropy, węgla, drewna) zwraca uwagę na poszukiwanie alternatywnych i ekologicznych metod ich pozyskiwania. Obok kolektorów słonecznych, pomp ciepła i wentylacji mechanicznej ogrzewanie podczerwienią wyłania się jako ciekawe i ekonomiczne rozwiązanie.