Budownictwo

Okna drewniane – najciekawsze cechy

Okno drewniane

Drewno jako surowiec do produkcji konstrukcji okiennych oferuje szereg ciekawych rozwiązań estetycznych, które zainteresują każdego, kto dąży do autorskiej, indywidualnej aranżacji swojego wnętrza. Na jakie innowacje możemy liczyć, decydując się na montaż okien drewnianych w naszym domu?

Solidne okna drewniane od najlepszych stolarzy

Okno drewnianeNajbardziej widoczną okaże się z pewnością kształt okna. Czołowe firmy produkujące okna drewniane oferują stolarkę w kształcie trapezu, trójkąta oraz koła. To charakterystyczne rozwiązanie dedykowane jest między innymi dla poddaszy. Okrągłe okna znacząco upiększą najwyższe piętro domu od zewnątrz, zamontowane zarówno w pojedynkę, jak i w połączeniu z klasycznymi otworami kwadratowymi. Te niestandardowe kształty znajdują zastosowanie również wszędzie tam, gdzie nie mieszczą się okna o klasycznych wymiarach, na przykład w ubikacjach. To, wbrew pozorom, niezwykle uniwersalne rozwiązanie, pasujące zarówno do budynków stylizowanych na dawny styl dworski, jak i bardziej modernistycznych domów jednorodzinnych. Producenci okien drewnianych nie ograniczają się w doborze materiałów, oferując zarówno klasyczny dąb lub sosnę, jak i bardziej egzotyczne odmiany drewna, takie jak mahoń, meranti, teak czy orzech amerykański. Przy wyborze okien, możemy więc liczyć na całkowicie unikalne surowce wykorzystywane do produkcji. Jeśli chodzi o funkcjonalność okien tego typu, warto wspomnieć o niezwykłej dbałości wytwórców o możliwie najlepszą szczelność.

Okno drewnianeOkna drewniane są wyposażane w specjalne uszczelki i listwy przyszybowe, które skutecznie odcinają dopływ zimnego powietrza z zewnątrz i, tym samym, oszczędzają energię cieplną w domu. W Polsce wiele firm oferuje tego typu rozwiązania. Niektóre z nich mają na koncie autorskie innowacyjne metody produkcji okien. Bez problemu będziemy w stanie znaleźć na mapie Polski rzetelnych i odpowiedzialnych fachowców, również w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. W największych, i nie tylko, miastach Polski nie brakuje firm, które produkują i montują solidne okna drewniane Gdańsk, Gdynia, Sopot oraz całe Pomorze z mniejszymi miejscowościami znajdującymi się w jego obrębie to przykładowy obszar, w którym warto zacząć poszukiwania. Oprócz wyżej wymienionych rozwiązań, fachowcy bardzo często stosują również montaż trzyszybowy oraz technologię „ciepłej” ramki, które zapewniają jeszcze szczelniejszą izolację. W ramach zabezpieczenia przed włamaniami lub ekstremalną pogodą wiele modeli posiada w standardzie specjalny zaczep antywyważeniowy.

Okna drewniane to mnogość rozwiązań, funkcjonalność najwyższej klasy, wolność aranżacyjna oraz piękne zdobnictwo. Ich uniwersalny charakter sprawia, że odnajdą się zarówno w modernistycznym domu jednorodzinnym, jak i w budynkach stylizowanych na dawne.