Oświetlenie kościoła — prezbiterium

oświetlenie kościoła

Już w starożytności budowane kościoły zwracano na wschód, a ich najbardziej wysunięty punkt stanowiły właśnie prezbiteria. Prezbiterium to termin wywodzący się z architektury sakralnej. Oznacza część kościoła, która przeznaczona jest dla duchowieństwa i służby liturgicznej. Jak łatwo się domyślić, to właśnie tam stoi kapłan, a wierni skupiają na nim swój wzrok.

Prezbiterium — czyli jak powinno wyglądać oświetlenie tego miejsca

kościółW wielu zabytkowych świątyniach to właśnie prezbiterium stanowi najmocniej udekorowany fragment kościoła. Jest to miejsce ozdabiane bardzo mocno różną ornamentyką, a więc oświetlenie jest tu szczególnie ważne. Prezbiterium — centrum kościoła Zaleca się, aby w tym miejscu poziomy światła były dwa do trzech razy większe niż nad ławkami. Oświetlenie tego obszaru powinno być ukryte przed wiernymi, aby uniknąć efektu rozproszenia i zapewnić niezakłócony widok. Regulowane oświetlenie punktowe i zalewowe może być zamontowane za łukiem lub belką i można je wykorzystać do oświetlenia obszaru ogólnego i do oświetlania ołtarza, ambony, lub innych obszarów. Polecane oświetlenie kościołów najlepiej wykonać za pomocą dwóch do trzech lamp, tak aby zminimalizować cienie. Światło kierowane na kapłana powinno być skierowane pod kątem od 30 do 45 stopni. Natomiast światło oddalone, pod kątem 45 stopni, lub nieco większym, powyżej którym stoi osoba duchowa.

oświetlenie kościołaCzęsto w prezbiterium dostrzec można także kredencję — stół służący do przygotowania ofiary. Nieco w tle, za ołtarzem lub z jego boku, ustawione są siedliska — ławki zarezerwowane dla służby liturgicznej, czyli ministrantów. Oświetlenie zapewnić musi swobodne widzenie, czytanie i bezpieczeństwo przy poruszaniu się. Z drugiej strony, silne kontrasty, cienie, półmrok powinny stwarzać warunki do zwiększenia wyobraźni i przeżyć wewnętrznych. Nie wolno jednak zapomnieć o poziomie natężenia oświetlenia, gdy oświetlamy dzieła sztuki i obiekty wrażliwe na światło, tak często obecne w centralnym punkcie kościoła. Wchodząc do świątyni obrazy i figury święte powinny zbudować wrażenie promieniujących i wyróżniających się na tle innych rzeczy. Nowoczesne techniki oświetleniowe prawidłowo rozmieszczone i dobrane pozwalają wyeksponować to, co najważniejsze w obiektach sakralnych.

Coraz częściej w tego typu budynkach wykorzystywana jest technologia LED, która dzięki wysokiej wydajności świetlnej umożliwia, osiągniecie dużej jasności przy dość niskim poborze energii. Opracowanie koncepcji oświetlenia obiektu świętego jest trudnym zadaniem i wyzywaniem dla projektanta. Wymaga znajomości zagadnień architektury i techniki świetlnej oraz wrażliwości estetycznej.