Piec nadmuchowy w domu jednorodzinnym

piec nadmuchowy

Przed rozpoczęciem budowy własnego domu, powinniśmy dokładnie przemyśleć wszystkie kwestie z tym związane. Nie chodzi jedynie o dobór materiałów budowlanych czy przygotowanie projektów poszczególnych instalacji. Warto już na tym etapie zastanowić się na przykład, jaką metodę ogrzewania budynku wybierzemy. Współcześnie wybór jest naprawdę szeroki.

Piec nadmuchowy – czy warto?

piec nadmuchowyKażda z opcji ma swoje wady i zalety, przykładem mogą być piece nadmuchowe. To systemy ogrzewania powietrznego, które znane są w naszym kraju już od kilkudziesięciu lat. Dawniej jednak używanie ich wiązało się z wzmożonym kurzem oraz hałasem. Dlatego dziś wiele osób, mając na względzie właściwości starych pieców, nawet nie myśli o tym rozwiązaniu. Tymczasem przez ten czas nastąpił bardzo duży rozwój technologii – współczesne piece nadmuchowe nie mają już nic pod tym względem wspólnego ze swoimi poprzednimi wersjami. Nowoczesne instalacje nadmuchowe pozwalają na szybkie nagrzewanie pomieszczeń – już w kilka lub kilkanaście minut. Przy tym zużycie paliwa jest niewielkie, powietrze zaś – czyste i filtrowane. Poziom szumów także zdecydowanie się obniżył – producenci zwracają uwagę, że cicha praca systemu jest jedną z jego podstawowych zalet.

piec nadmuchowyKolejną zaletą zaś jest to, że zapewniamy stały dostęp powietrza do budynku bez otwierania okien – to dlatego, że system ogrzewania stanowi jednocześnie system wentylacyjny. Jeżeli mamy taką potrzebę, dobry piec nadmuchowy możemy wyposażyć także w system klimatyzacyjny. W ten sposób latem zapewnimy sobie optymalną temperaturę w pomieszczeniach. Wśród pozytywnych stron pieców nadmuchowych wymienić można także to, że są kompatybilne z różnego rodzaju paliwem stałym – a więc nie tylko z węglem lub miałem węglowym, ale także z trocinami, pelletem oraz odpadami drzewnymi. Piece nadmuchowe przyjmują także ziarna zbóż. Warto zwrócić uwagę na to, że piec nadmuchowy do swojego działania nie potrzebuje wody – w związku z tym, jeśli wyjeżdżamy na dłuższy czas, możemy po prostu piec wyłączyć. Nic nie zamarznie. A po ponownym włączeniu znów nagrzewanie potrwa jedynie chwilę.

Decydując się na piec nadmuchowy, warto powierzyć wykonanie projektu instalacji doświadczonemu architektowi systemów ogrzewania – będzie mógł on bowiem tak zaprojektować instalację, aby była ona całkowicie niewidoczna, dzięki czemu nie będzie wpływać na estetykę pomieszczeń. Oczywiście inaczej będzie, jeśli zaaranżujemy wnętrza w stylu loft. Wówczas widoczne elementy systemu ogrzewania dobrze wkomponują się w pomieszczenie.

Dodaj komentarz