Podgrzewacz pojemnościowy – właściwości i zastosowanie

Woda w zlewie

Kto z nas jest w stanie wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie w domu bez dostępu do ciepłej wody? Dziś to już nawet nie luksus, a niezbędny standard. Ciepłą wodę do kąpieli czy zmywania naczyń uzyskujemy dzięki zainstalowanemu w mieszkaniu podgrzewaczowi. Jeśli dopiero zamierzamy lub jesteśmy właśnie w trakcie urządzania się w nowym lokum, powinniśmy wiedzieć co nieco na temat instalacji podgrzewającej wodę.

Czy warto zainstalować podgrzewacz wody?

DomOgrzewacz działa na prąd i jest dostępny w dwóch rodzajach. Każdy ociepla wodę w nieco inny sposób. Chodzi tu o podgrzewacz wody pojemnościowy oraz przepływowy. To, jaki wybierzemy, zależy od kilku czynników. Istotna jest liczba domowników, a więc jak często i w jak dużych ilościach mieszkańcy będą korzystać z dostępu do wody. Druga sprawa to wielkość domu i związana z tym liczba punktów poboru wody. Chodzi tu o takie pomieszczenia, jak kuchnia, łazienka czy pralnia. Niektóre domy dysponują więcej niż jedną łazienką, w której znajduje się kran oraz wanna czy kabina prysznicowa. Ma to więc ogromne znaczenie dla rodzaju ogrzewania wody. Również wyposażenie każdej z łazienek jest istotne. Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem, zwłaszcza w domach wolnostojących, jest szersza umywalka z dwoma niezależnymi kranami. W jaki sposób działa podgrzewacz pojemnościowy? Ogrzewa on większą ilość wody i magazynuje ją, tworząc zapasy gotowe do natychmiastowego użycia.

Woda w zlewieCiecz nie wystudza się dzięki termoregulatorom, które utrzymują stałą ciepłą temperaturę. Całe urządzenie jest wykonane z materiałów termoizolacyjnych, co również pomaga utrzymać ciepłą wodę przez cały czas. Dla zapewnienia izolacji wykorzystuje się takie składniki, jak pianka poliuretanowa lub polistyrenowa oraz wełna mineralna. Z pewnością jest to wygodne rozwiązanie. Biorąc prysznic czy napełniając zlew w celu uzyskania gorącej wody do zmycia naczyń, nie musimy czekać aż woda się nagrzeje. Ciepła ciecz jest od razu gotowa do użycia. Ten sposób podgrzewania wody jest szczególnie przydatny w większych domach jednorodzinnych, zwłaszcza, gdzie znajduje się więcej pomieszczeń z punktami poboru wody. Im więcej domowników, tym większe zużycie wody. Zatem dysponując zmagazynowanym ciepłym zapasem, oszczędzamy. W innym wypadku, zużywalibyśmy cenne ilości wody, czekając, aż ta powoli zacznie się nagrzewać. W dużych rodzinach korzystających w tym samym czasie z wody, ogrzewacz pojemnościowy to po prostu ekonomia i oszczędność. Pobieramy tyle cieczy, ile potrzebujemy i ani mililitra więcej. Jest to też zwyczajnie wygodniejsze.

Kto z nas po całym dniu wypełnionym obowiązkami nie marzy o szybkim przyjemnym prysznicu i natychmiastowym wypoczynku? Z pojemnościowym podgrzewaczem wszelkie czynności związane z poborem wody wykonuje się sprawniej i szybciej.