Podstawowa maszyna wytrzymałościowa

Żadna firma nie może pozwolić sobie na dostarczanie kontrahentom materiałów średniej jakości czy słabych usług. W ten sposób bardzo szybko straciłaby klientów, dlatego tak ważna jest kontrola produkowanego towaru. Jeśli chodzi na przykład o wyroby z metalu, istotne jest przeprowadzenie na próbkach badań wytrzymałościowych, które pozwolą nam stwierdzić, czy dany wybór spełnia określone wcześniej wymagania i posiada odpowiednie parametry techniczne.

Budowa maszyny wytrzymałościowej

maszyny wytrzymałościowe Inżynierowie mogą wykonać tutaj proste badania wytrzymałościowe, z wykorzystaniem uniwersalnych maszyn czy młota Charpy’ego, ale możliwe jest też przeprowadzenie testu symulacyjnego. Zazwyczaj na samym początku wybierana jest pierwsza opcja. Istotne jest jednak uzyskanie w laboratorium odpowiednich warunków – czyli takich, w jakich potem rzeczywiście ma pracować dany element. Stosując rekomendowane maszyny wytrzymałościowe, można ustalić wartość oddziałujących sił, momenty ich pojawienia się, jak też prędkość oraz przyspieszenie. Oczywiście maszyny wytrzymałościowe są różne – ich budowa może być prosta, jak i bardziej skomplikowana. Standardowym podzespołem, który musi znaleźć się w każdej takiej maszynie, jest elektrohydrauliczny wzbudnik drgań. To cylinder, w którego wnętrzu znajduje się tłok oraz tłoczysko. Pod wpływem zmian elektrycznego sygnału sterującego, możliwa jest zmiana pozycji tłoczyska – po prostu zaczyna ono drgać.

maszyny wytrzymałościowe Z kolei dostarczanie oleju do mechanizmu pozwala na uzyskanie różnicy ciśnień z dwóch stron tłoka, co w końcu prowadzi do wymuszenia drgań na obiekcie oraz do jego przemieszczania się. Nowoczesne rozwiązania inżynierskie wzbogacają elektrohydrauliczny wzbudnik drgań o sterowniki, które umożliwiają programowanie urządzenia zgodnie z aktualnymi potrzebami badania. Operator wzbudnika dzięki temu może nim sterować w czasie rzeczywistym. To możliwe dzięki pętli sprzężenia zwrotnego, która jest typowym zjawiskiem w automatyce przemysłowej. Dla profesjonalistów nie jest to niczym skomplikowanym, jednak laikom może zamącić się nieco w głowie, gdy zaczniemy opowiadać o porównywaniu sygnału wyjściowego z wejściowym w układzie cyfrowym.

Mówić można o tym długo, jednak przecież elektrohydrauliczny wzbudnik drgań nie jest jedyną maszyną wytrzymałościową wykorzystywaną w przemyśle. Urządzeń jest więcej, dlatego osoby, które chcą zagłębić się w temat, powinny na to przeznaczyć naprawdę sporo czasu. Dzięki temu jednak będzie można dobrać odpowiednią maszynę do przeprowadzenia danego badania na obiekcie metalowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *