Podstawowa maszyna wytrzymałościowa

maszyny wytrzymałościowe

Żadna firma nie może pozwolić sobie na dostarczanie kontrahentom materiałów średniej jakości czy słabych usług. W ten sposób bardzo szybko straciłaby klientów, dlatego tak ważna jest kontrola produkowanego towaru. Jeśli chodzi na przykład o wyroby z metalu, istotne jest przeprowadzenie na próbkach badań wytrzymałościowych, które pozwolą nam stwierdzić, czy dany wybór spełnia określone wcześniej wymagania i posiada odpowiednie parametry techniczne.

Budowa maszyny wytrzymałościowej

maszyny wytrzymałościowe Inżynierowie mogą wykonać tutaj proste badania wytrzymałościowe, z wykorzystaniem uniwersalnych maszyn czy młota Charpy’ego, ale możliwe jest też przeprowadzenie testu symulacyjnego. Zazwyczaj na samym początku wybierana jest pierwsza opcja. Istotne jest jednak uzyskanie w laboratorium odpowiednich warunków – czyli takich, w jakich potem rzeczywiście ma pracować dany element. Stosując rekomendowane maszyny wytrzymałościowe, można ustalić wartość oddziałujących sił, momenty ich pojawienia się, jak też prędkość oraz przyspieszenie. Oczywiście maszyny wytrzymałościowe są różne – ich budowa może być prosta, jak i bardziej skomplikowana. Standardowym podzespołem, który musi znaleźć się w każdej takiej maszynie, jest elektrohydrauliczny wzbudnik drgań. To cylinder, w którego wnętrzu znajduje się tłok oraz tłoczysko. Pod wpływem zmian elektrycznego sygnału sterującego, możliwa jest zmiana pozycji tłoczyska – po prostu zaczyna ono drgać.

maszyny wytrzymałościowe Z kolei dostarczanie oleju do mechanizmu pozwala na uzyskanie różnicy ciśnień z dwóch stron tłoka, co w końcu prowadzi do wymuszenia drgań na obiekcie oraz do jego przemieszczania się. Nowoczesne rozwiązania inżynierskie wzbogacają elektrohydrauliczny wzbudnik drgań o sterowniki, które umożliwiają programowanie urządzenia zgodnie z aktualnymi potrzebami badania. Operator wzbudnika dzięki temu może nim sterować w czasie rzeczywistym. To możliwe dzięki pętli sprzężenia zwrotnego, która jest typowym zjawiskiem w automatyce przemysłowej. Dla profesjonalistów nie jest to niczym skomplikowanym, jednak laikom może zamącić się nieco w głowie, gdy zaczniemy opowiadać o porównywaniu sygnału wyjściowego z wejściowym w układzie cyfrowym.

Mówić można o tym długo, jednak przecież elektrohydrauliczny wzbudnik drgań nie jest jedyną maszyną wytrzymałościową wykorzystywaną w przemyśle. Urządzeń jest więcej, dlatego osoby, które chcą zagłębić się w temat, powinny na to przeznaczyć naprawdę sporo czasu. Dzięki temu jednak będzie można dobrać odpowiednią maszynę do przeprowadzenia danego badania na obiekcie metalowym.

Dodaj komentarz