Podstawowe parametry żurawia – usługi dźwigowe

wynajem podnośników Poznań

Żurawie znajdują zastosowanie na każdej budowie. Tego typu usługi dźwigowe są bardzo przydatne. Jednak wybierając dźwig na swoją budowę trzeba brać pod uwagę naprawdę wiele parametrów. Najważniejszym jest oczywiście udźwig. To nic innego jak maksymalna masa ładunku, który może być przenoszony przez dane urządzenie w czasie pracy.

Usługi dźwigowe

dźwigOczywiście określając udźwig trzeba brać pod uwagę również wszelkiego rodzaju warunki wytrzymałościowe oraz warunki bezpieczeństwa. Nie można przeciążać takiego urządzenia, bo wówczas może dojść do wypadku. Dźwig może się bowiem przewrócić jeśli obciążymy go za bardzo. Wówczas będzie istniało zagrożenie dla życia operatora. Oczywiście parametr udźwigu będzie się zmieniał ze względu na zmieniającą się wysokość. Im wyżej będzie pracował dźwig to wówczas masa powinna być mniejsza. Im niżej będziemy pracować to wówczas żuraw będzie mógł udźwignąć więcej. Nie będzie wtedy aż takiego zagrożenia.Drugim parametrem jest także wysięg żurawia. To także należy brać pod uwagę przy wyborze żurawia. Wysięg jest niczym innym jak odległością od osi obrotu do osi haka nośnego. Wysięg także się zmienia. Trzeci parametr jest także niezmiernie ważny. Jest nim wysokość użyteczna podnoszenia. To odległość, którą mierzy się pionowo od poziomu podłoża do poziomej osi haka, który umieszczony jest w najwyższym punkcie. Ważny jest także moment roboczy. Ten parametr należy do parametrów stałych. Trzeba także zwrócić uwagę na rodzaj żurawia. Istnieje kilka ich rodzajów. Pierwszym są żurawie stałe. Te pracują w jednym miejscu. Drugi rodzaj to żurawie przesuwne. Można je przesuwać. Są także żurawie jezdniowe. Są one umieszczane na podwoziu. Warto także brać pod uwagę kształt powierzchni, jaką może obsługiwać żuraw. Są bowiem żurawie, które obsługują okrąg o promieniu równym wysięgowi. Są także takie, które obsługują powierzchnię pierścieniową lub jakiś konkretny wycinek pierścienia.

Można także natrafić na żurawie, które obsługują pas, który jest równy długości torowiska lub też szerokości dwa razy wysięg. Oczywiście są także inne żurawie, które obsługują powierzchnię dowolną. Montaż żurawia nie jest wcale taki prosty. Wszystko musi się bowiem zgrać ze sobą. Jest to pracochłonne i potrzeba do tego jakiś urządzeń pomocniczych.