Poznaj shuttersy – eleganckie okiennice z drewna

okna

Okno pełni istotną funkcję w każdym pomieszczeniu, gdyż zajmuje dość dużą powierzchnię ściany i wpuszcza naturalne światło do wnętrza.

ShutersDlatego też dekoracja okienna powinna być tak dobrana, by nie tylko swoją estetyką komponować się z resztą wystroju, lecz przede wszystkim umożliwiać odpowiednie oświetlenie pomieszczenia. Choć w Polsce wciąż wiele osób preferuje tradycyjne zasłonki z tkaniny, to coraz chętniej sięga się jednak po alternatywne formy dekoracji okien, takie jak rolety czy żaluzje. Okazuje się bowiem, że ich funkcjonalność jest dużo wyższa niż kłopotliwe zasłonki zawieszane na karniszu. Ostatnio można także zauważyć nową modę w upiększaniu okien, która przyszła do nas z Ameryki. Mowa o wewnętrznych okiennicach z drewna, czyli shuttersach. Przeglądając katalogi ich producentów można się naprawdę zachwycić niesamowitym stylem i klasą, jaką prezentują drewniane okiennice wewnętrzne. Ich konstrukcja opiera się na panelach, do których przymocowane są ruchome lamele. To właśnie lamelami można zmieniać kąt wpadania światła z zewnątrz i w ten sposób regulować oświetlenie pomieszczenia. Shuters wykonany jest najczęściej z najwyższej jakości drewna ciętego w specjalny sposób, który chroni cienkie lamele przed odkształcaniem się. Okiennice wykonuje się na wymiar i istnieje możliwość ich dopasowania do każdego otworu okiennego, nawet o nietypowym kształcie. Duży wachlarz kolorów sprawia, że okiennice można idealnie dopasować do pozostałych elementów umeblowania, tak żeby razem tworzyły spójną i stylową całość. Delikatniejszą formą dekoracji okna drewnem są żaluzje drewniane. Chronią one przed nadmiernym oświetleniem równie skutecznie jak okiennice, zaś sterowanie nimi jest proste i nie wymagające wysiłku. Dostępne w różnych kolorach, pasują do każdego wnętrza.

W zależności od producenta, można znaleźć żaluzje sterowane zwykłym sznurkiem, korbką albo elektrycznie. Drewniane okiennice i żaluzje z drewna nadają się zarówno do pomieszczeń mieszkalnych, jak i komercyjnych.