Praca na wózku widłowym, a uprawnienia

wózki widłowe

Wózki widłowe są najczęściej wyposażeniem każdego składu magazynowego, hurtowni czy sklepów budowlanych. To dzięki nim możliwe jest szybkie i sprawne przetransportowywanie palet oraz innych ładunków. Czy praca na wózku widłowym, wymaga jakiś specjalnych uprawnień?

Jak zdobyć uprawnienia?

wózek widłowyJeszcze kilka lat temu, można było poruszać się wózkiem widłowym na podstawie UDT lub zakładowych. Takie uprawnienia obowiązywały tylko na terenie firmy, która je wydała — do czasu aż umowa wygaśnie, a pracownik zakończy w danym zakładzie pracę. Jednak w 2018 roku uległo to sporej zmianie. Trzeba przejść odpowiednie szkolenie, a także zdać egzamin z części teoretycznej jak i praktycznej. Po pozytywnym zaliczeniu obu części egzaminu oraz przedstawieniu opinii lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy operatora, UDT wydaje zaświadczenie nadające uprawnienia na wózki widłowe. Na rynku jest wiele firm prowadzących kompleksowe szkolenia. Uczestnicy poznają na części teoretycznej zasady działania wózka, jego mechanizmy oraz zagadnienia prawne związane z pracą operatora. Na części praktycznej uczą się manewrować maszyną i ładunkiem w różnych sytuacjach.

wózki widłowe Posiadanie takich uprawnień zwiększa wartość pracownika na rynku pracy i pozwala znacznie podnieść kwalifikacje. Uprawnienia na wózki widłowe w łodzi są terminowe, to znaczy wydawane są na okres od 5 do 10 lat. Wcześniej takie dokumenty były wydawane bezterminowo, jednak zasady te zmieniła nowa ustawa o dozorze technicznym. Często przedsiębiorcy dużych hal i firm transportowych, a także przewozowych potrzebują ludzi, którzy posiadają taki certyfikat. Sporo firm posiada swoją własną flotę wózków, bądź również je wypożycza. Biorąc pod uwagę jak, dynamicznie rozwija się branża logistyczna, można powiedzieć, iż wykwalifikowani specjaliści będą zawsze poszukiwani. Do egzaminu może podejść każdy, kto przejdzie badania lekarskie oraz ma przynajmniej wykształcenie podstawowe. Kursy kosztują zazwyczaj od 400 do 900 zł, są więc wyjątkowo tanią inwestycją. Nie poleca się jazdy bez uprawnień – to duże ryzyko, podlega karze ograniczenia wolności, a w mniejszym stopniu karze grzywny.

Jazda bez uprawnień wózkiem widłowym jest niedozwolona. Dlatego jeśli pracodawca wymaga od nas zrobienia kursu i uzyskania certyfikatu — nie ma co się zastanawiać, warto go zrobić. Teraz w większości firm używa się wózki do przetransportowywania przeróżnych ładunków, palet itp. Zdobycie kwalifikacji na wózek widłowy, podnosi również często wynagrodzenie, jak widać, przynosi to same plusy.