Prywatny wynajem mieszkań

Wiele osób wynajmuje mieszkanie i jest to ich dodatkowe, a niekiedy podstawowe źródło utrzymania. Warto zauważyć, że wiele osób chce uniknąć odprowadzania podatku z wynajmowanego mieszkania i woli całą sumę najmu zachować dla siebie. W ostatnim czasie jednak sytuacja pod tym względem uległa nieznacznej poprawie. Dwudziestego pierwszego stycznia minął termin rozliczenia się za wynajem mieszkania. Najem prowadzony bez prowadzenia działalności gospodarczej nazywany jest inaczej prywatnym i można go rozliczyć w dwojaki sposób. Po pierwsze można się rozliczać na zasadach ogólnych, czyli wedle skali podatkowej. Po drugie można zrobić to ryczałtem od przychodów. Pytanie, którą wersję rozliczenia wybierzemy zależy od tego, jakie ponosimy koszty wynajmu oraz czy posiadamy inne przychody i w jakiej wysokości.

Mieszkanie
Mieszkanie

Decydując się na opodatkowanie według skali procentowej od czynszu płaconego przez najemcę możemy odjąć koszty mediów, które ponosi najmujący, koszty ubezpieczenia, oraz podatku od nieruchomości. Możemy również odliczyć koszty remontu i adaptacji mieszkania na potrzeby wynajmu. Jednak ci, którzy znów mają nadzieję na pomoc ze strony państwa na zakup mieszkania, muszą niestety jeszcze poczekać do roku 2014. W tym roku bowiem zaczyna się nowy projekt, który uzyskał już roboczą nazwę ?Mieszkanie dla młodych?.

Według ekspertów uzyskanie kredytu w najbliższym czasie może być o wiele łatwiejsze niż było dotychczas ze względu na prognozowane obniżki stóp procentowych. Spowoduje to nie tylko obniżenie wysokości rat, ale również większą dostępność kredytów, czyli zdolność kredytową. Obserwuje się również spadek WIBOR, czyli podstawowego składnika kredytu hipotecznego. Dziś przeciętna trzyosobowa rodzina zarabiająca ok 5 tys złotych może wziąć kredyt o 17 tysięcy większy niż dotychczas. W bieżącym roku nie powinniśmy jednak myśleć o kredytach w zagranicznych walutach. Można zatem stwierdzić, że w bieżącym roku Polakom łatwiej będzie uzyskać większy kredyt co mimo braku projektu ?Rodzina na swoim? powinno wprowadzić ożywienie na rynku mieszkaniowym.

Dodaj komentarz