Na jaki rekuperator się zdecydować?

rekuperatory

Już nikogo nie dziwi to, że osoby decydujące się na budowę własnego domu, zamiast wentylacji grawitacyjnej wybierają nowoczesny system oparty na rekuperatorze. Jeszcze kilka lat i to rozwiązanie będzie tym podstawowym wykorzystywanym we współczesnym budownictwie. Nic dziwnego. W końcu wiąże się z wieloma zaletami.

Rekuperatory o dobrej efektywności

rekuperatoryKorzyści są jednak zależne od rodzaju zastosowanego rekuperatora. Przed zakupem warto więc rozejrzeć się po ofertach producentów, aby móc podjąć rzetelną decyzję, który z rekuperatorów będzie najlepszy w przypadku naszego budynku. Pamiętajmy, aby wybierać jedynie spośród tych urządzeń pochodzących od sprawdzonych firm. Wówczas będziemy mieć pewność, że sprawność takich rekuperatorów wynosi powyżej 80%. W dużej mierze najlepsze rekuperatory to urządzenia o efektywności okolo 95%. O tym, jaka będzie wydajność urządzenia, decydują zastosowane w nim podzespoły, a przede wszystkim wymiennik, gdyż to do jego zadań należy prowadzenie procesu odzysku ciepła. Wymienniki produkowane są z tworzywa sztucznego lub aluminium. Są to ułożone w odpowiedni sposób względem siebie kanaliki, i to właśnie ich ułożenie pozwala na wymianę energii cieplnej bez mieszania powietrza wywiewanego z nawiewanym.

rekuperatoryW domach najlepiej sprawdzają się wymienniki przeciwprądowe, gdyż to własnie ich efektywność potrafi wynosić nawet 95%. Równolegle ułożone kanaliki pozwalają na przepływ powietrza w dwóch przeciwnych kierunkach, bez styczności ze sobą poszczególnych strumieni. Dzięki temu temperatura na powierzchni wymiennika rozkłada się w sposób jak najbardziej korzystny, co przekłada się oczywiście na efektywność. Drugim rodzajem wymiennika stosowanym w rekuperatorze jest wymiennik obrotowy, niestety tutaj powietrze w niewielkim stopniu miesza się ze sobą, co ma drobny wpływ na wydajność, a więc jest to już około 80 do 88%. Wszystko więc wskazuje na to, że jeżeli zależy nam na najlepszej efektywności, powinniśmy wybrać rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym. Jednak nie jest to jedyny czynnik, który powinniśmy brać pod uwagę. Dobry rekuperator powinien posiadać także system antyzamrożeniowy, który pozwoli działać urządzeniu niezaleznie od minusowych temperatur zewnętrznych, nagrzewnicę wstępną, atest higieniczny, odpowiednią izolację, a także automatyczny by-pass.

Zwróćmy uwagę też na umiejscowienie modułu z filtrami, aby mieć zawsze łatwy dostęp do nich – w końcu wymiana ich powinna odbywać się co trzy, a czasami nawet co dwa miesiące. Konserwacja całego urządzenia – raz do roku.

Dodaj komentarz