Rodzaje płyt do ociepleń z pianki PIR

płyta pir do ociepleń

Dzisiejsze konstruowanie budynków wiąże się nie tylko z zapewnieniem stateczności konstrukcji oraz wymagań dotyczących drugiego stanu granicznego użytkowalności, czyli dopuszczalnych odkształceń geometrycznych. Istotne jest także to, aby wszystkie przegrody zewnętrzne i wewnętrzne oddzielające przestrzenie ogrzewane od nieogrzewanych były jak najmniej podatne na przenikanie przez nie ciepła. Aby to uzyskać, stosuje się materiały termoizolacyjne, takie jak styropian czy wełna mineralna.

Płyta idealnie izolująca budynki

płyta pir do ociepleń Jak się okazuje, stosowanie klasycznych materiałów termoizolacyjnych jest coraz mniej popularne. Zamiast nich na rynek wprowadzane są nowoczesne zamienniki, wśród których bardzo stabilną pozycję mają płyty wykonane z twardej pianki PIR. Wyróżniają się one bardzo dobrymi parametrami związanymi z przenikaniem ciepła – współczynnik λ (przewodności cieplnej) jest nawet dwa razy mniejszy niż w przypadku białego styropianu czy wełny mineralnej. Oprócz tego płyty są odporne na wilgoć oraz ogień, dzięki czemu znajdują one zastosowanie w bardzo wielu sytuacjach. Właśnie dlatego producenci tego materiału wprowadzają na rynek coraz nowsze rozwiązania i produkty.

płyta pir do ociepleńChyba największą popularnością cieszy się płyta PIR do ociepleń dachów. Składa się ona z rdzenia wykonanego z pianki o bardzo dobrych parametrach technicznych oraz z okładziny. Warstwa wierzchnia może być wykonana z aluminium, welony szklanego lub welonu szklanego nasączonego bitumem. Zadaniem ten warstwy jest zapewnienie odpowiedniej odporności materiału izolacyjnego, a co za tym idzie przeciwdziałaniu się oddziałujących na nią czynników zewnętrznych. Nie chodzi tutaj tylko o pogodę, ale także siły występujące podczas montażu. Po płytach często muszą poruszać się pracownicy zajmujący się układaniem wierzchniej warstwy dachu – gdyby płyta nie posiadała odpowiedniego wzmocnienia, prawdopodobnie złamałaby się pod ich ciężarem. Welon szklany to bardzo wytrzymałe włókna, które poprawiają sztywność całego elementu, ponieważ zapewniają odpowiednie przenoszenie obciążeń zginających i rozciągających detal – podobnie, jak stal zbrojeniowa w żelbecie.

Płyty PIR można także montować na ścianie. Bardzo popularne są płyty warstwowe, które często są stosowane do budowania ścian i dachów w halach przemysłowych. Ze względu na łatwość w nadaniu im odpowiedniej długości, bezpośrednio u producenta można zamówić elementu dopasowane do rozstawu osi słupów nośnych. Pozwala to na oszczędzenie pieniędzy na zbędną ilość materiału oraz znaczne skrócenie czasu ich montażu.