Rusztowania z aluminium

rusztowania drabex

Przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy na wysokości jasno określają, że jeżeli dana robota na wysokości trwa dłuższy czas, nie możemy wykonywać jej z drabiny. Ta zależność ma przyczyniać się do tego, aby zwiększyć bezpieczeństwo pracowników. W związku z tym, właściciele firm budowlanych muszą wyposażyć brygadę w system rusztowań.

Rusztowanie o sztywnej konstrukcji

rusztowania drabexDzisiejsze rozwiązania są wzorowane na tradycyjnym systemie warszawskim. Były to konstrukcje stosunkowo lekkie, proste w montażu i pozwalające ustawić platformę roboczą na różnych wysokościach. Dzisiaj ta technologia jest znacznie ulepszona przez producentów. Konstrukcja szkieletowa rusztowań nie jest wykonana z zamkniętych profili stalowych. Do produkcji używa się równie wytrzymałego i sztywnego, ale znacznie lżejszego, aluminium. Oprócz mniejszego ciężaru własnego, materiał ten posiada jeszcze inne zalety. Przede wszystkim jest odporny na korozję. Nie wymaga więc malowania, możemy ustawiać je zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń i nie martwić się, gdy ochlapaliśmy elementy wodą lub farbą. Dzisiejsze rozwiązania są też znacznie bardziej stabilne niż te stosowane dawniej. Jest tak, ponieważ do zestawu przęseł producenci dodają specjalne podpory boczne, których zadaniem jest jeszcze lepsze usztywnienie całości konstrukcji. W taki system wyposażone jest na przykład rusztowanie drabex.

rusztowania drabexStandardowe, dopuszczalne obciążenie platform roboczych zawsze jest podawane przez producenta. Najczęściej spotykane są wartości 200kg/m2. Dzięki temu, że aluminiowe rusztowanie jest tak wytrzymałe, może na nim pracować nawet murarz, obok którego znajduje się zaprawa i rozsądny zapas bloczków ściennych. Standardowe rusztowanie składa się ze specjalnych ram, które mocuje się jedną do drugiej. W ten sposób można wykonać podest o dowolnej wysokości, jednak powinniśmy przestrzegać zaleceń producenta (jeżeli kupiliśmy system 4m, to nie powinniśmy samowolnie go przedłużać). Rozpiętość wysokości platform roboczych, w przypadku wspomnianej wcześniej firmy Drabex, mieści się w granicach około 3-11 metrów, co pozwala na ustawienie całkiem sporej konstrukcji.

Dzięki temu, że systemy rusztowań wolnostojących są zbudowane z lekkich, ale trwałych i stabilnych segmentów, możemy w bardzo prosty sposób je rozkładać, składać i przechowywać. Oznacza to, że nawet bardzo wysokie rozwiązania nie zajmują dużo miejsca po ich demontażu, a ich przewożenie może odbyć się za pomocą nawet niedużego auta dostawczego. Dzięki temu konstrukcja jest nie tylko bezpieczna, ale również praktyczna.