Starannie wykonany domek

domki szkieletowe

Podczas budowy domków drewnianych bardzo ważna jest dokładność wykonania, dotyczy to zarówno budowy domu szkieletowego jak i budowy domu z bali, których lokalizacją jest ostatnio bardzo często Zakopane. Izolacja domów drewnianych jest niezwykle ważna. Jeśli chcemy wynajmować apartamenty, delikatnie mówiąc, nie jest wskazane, by goście odczuwali chłód.

Jakie korzyści płyną z drewnianej konstrukcji domku?

domekKonstrukcja drewniana jest naturalnym izolatorem i ma o zdecydowanie lepsze właściwości izolacyjne niż porotherm czy pustak z gazobetonu. Aby zwiększyć siłę izolacji to przestrzeń między belkami wypełniana jest naturalną wełną mineralną. Dodatkowo należy wiedzieć, że płyta OSB o grubości zaledwie 12 mm jest lepszym izolatorem niż cegła o grubości 12 cm. Oczywiście nie ma żadnego problemu, aby domek drewniany docieplić od zewnątrz twardą wełną fasadową o grubości nawet 20 cm. Dzięki temu możemy mieć ścianę grubości nawet 36 cm (i to wszystko z naturalnych izolatorów wysokiej jakości). Przyjęło się, że podłogę na parterze wykonuje inwestor (wylewka betonowa lub anhydrytowa). Oczywiście zamiast tego można wykonać drewnianą podłogę na legarach. Podłogę na piętrze wykonujemy z płyty OSB o grubości 22 mm lub 25 mm (w zależności od projektu jaki wybierzemy). Stropopodłogi montuje się w sposób zapobiegający skrzypieniu. Dodatkowo strop wygłusza się wełną, co daje wysoki komfort domownikom. Dach wykonuje się w większości przypadków tradycyjnie w systemie krokwiowo-jętkowym, ponieważ tylko takie rozwiązanie zapewnia wyjątkową wytrzymałość. Dzięki takiej konstrukcji możemy kłaść każdy rodzaj pokrycia dachowego (nawet dachówki ceramiczne i cementowe). Na krokwie dodatkowo mocowana jest płyta OSB, dzięki czemu wzmacniamy i stabilizujemy konstrukcję dachu, czego nie można powiedzieć o zwykłych deskach, które pozostawiają liczne szpary i często zdarzają się dziury po sękach. Taki apartament z pewnością nie przyciągnąłby wielu gości.

System wiązarowy stosuje się w niektórych domach z nieużytkowym poddaszem. Czy budowa domków drewnianych ma sens? Oczywiście, domki takie są bardziej naturalne, panuje w nich specyficzny mikroklimat przyjazny jego mieszkańcom. Są bardzo energooszczędne, idealnie wpasowują się w modny nurt ekologicznego budownictwa domów, który panuje teraz na przykład w Zakopanem.