Sztuka grawerowania laserem – na czym możemy wykonać grawer?

grawerowanie

Grawerowanie jest jedną z najstarszych metod zdobienie wyrobów, polegającą na wykonywaniu wgłębień o różnej głębokości oraz kształcie, mogą to być litery i wzory. Dawniej do grawerowania służyły takie urządzenia jak rylce, czyli narzędzia o ostrym końcu, które pozwalało na wykonywanie zdobień techniką skrawania polegającej na polegający na zdejmowaniu małych części obrabianego materiału.

Laserowe grawerowanie i znakowanie materiałów

grawerowanieZ biegiem czasu grawerstwo ulegało automatyzacji, dzięki czemu dziś grawerowania dokonuje się wysoce skomputeryzowanymi maszynami laserowymi. Pozwalają one na bezdotykowe wykonywanie zdobień i oznaczeń, z zachowaniem prezcyzji oraz czystości krawędzi cięcia. Dzięki skomputeryzowanym urządzeniom do grawerowania laserowego, można uzyskać dużą powtarzalność przy zachowaniu wysokiej wydajności, co szczególnie cenione jest w zakładach hurtowo znakujących produkty metodą laserowego grawerowania. Największym plusem wykonywania graweru laserem jest jednak uniwersalność, ponieważ wzory oraz litery możemy wykonać na każdym materiale. Możliwe jest laserowe grawerowanie plexi, kamienia, szkła, papieru, skóry, metalu, drewna oraz materiału, stąd też tak szerokie zastosowanie metody laserowego zdobienia oraz znakowania wyrobów. Grawer można nanieść z różnych względów. W przemyśle często za pomocą lasera znakuje się produkty np. na blaszkach metalowych montowanych na maszynach graweruje się serię oraz markę.

laserW przemyśle spożywczym niektóre firmy stosują laser by nanieść na opakowanie datę ważności. Laserowanie poza praktycznym względem ma także zastosowanie czysto dekoracyjne. Ozdobne wzory wykonuje się na zabawkach drewnianych, etui na telefonach, deskach spożywczych, poszewkach i koszulkach, magnesach na lodówkę, szklankach, biżuterii ślubnej i wielu innych. Nie rzadko laserowe grawerowanie wykorzystuje się i w reklamie oraz marketingu. Za pomocą lasera można wypisać podziękowania na szklanych i metalowych statuetkach oraz dyplomach, nanieść logo firmy na gadżety reklamowe jak kalendarze kołowe, smycze do kluczy, długopisy, kubki, magnesy na lodówkę czy wypisać informacje na wizytówkach by uzyskać produkt bardziej elegancki i prestiżowy. Jak więc widać grawer laserowy można wykonać na dowolnym materiale, niezależnie od tego czy ma on służyć jako praktyczne oznaczenie, czy jedynie jako dekoracja przedmiotu.

Bez znaczenia jest również jego grubość, ponieważ skomputeryzowane maszyny mają możliwość regulacji głębokości wgłębień. Jest to metoda bardzo szybka, dokładna i pozwalająca uzyskać wiele wzorów na produktach, w krótkim czasie jednocześnie przy zachowaniu dużej wydajności produkcji.

Więcej o laserowaniu grawerowanym na: www.jklaser.pl

Dodaj komentarz