Budownictwo

Wiata na auto – wady i zalety

Samochód

Podwórkowe wiaty na samochód to rozwiązanie, po które coraz częściej sięgają posiadacze aut i pojazdów. Jest to budowla stanowiąca dobrą alternatywę dla garażu. Co jednak przemawia za a co przeciw postawieniu takiej konstrukcji na podwórku? Przyjrzyjmy się walorom i wadom tej konstrukcji.

Wiata czy garaż, czyli niełatwy wybór

Dom z garażemPrzede wszystkim postawienie wiaty nie wiąże się z takimi kosztami, jak w przypadku stawiania garażu. Jest to prosta konstrukcja, składająca się w wylewki powierzchniowej, słupków drewnianych i zadaszenia. Koszt zależy od materiałów, jakie zostaną użyte. Dodatkowe koszty mogą generować wszystkie opcjonalne zdobienia, które znacznie uatrakcyjniają taką konstrukcję (takie jak dekoracyjne gonty, rzeźbienia i łączenia w słupach). Kolejną zaletą, o jakiej trzeba pamiętać, jest to że wiata samochodowa dobrze chroni auto przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, grad czy mróz. Na karoserii i szybach samochodu stojącego pod wiatą nie zbiera się szron, ponieważ zadaszenie zapobiega jego powstawaniu. Do wybudowania podstawowej wiaty nie trzeba specjalnego pozwolenia. Jedynie należy odpowiednio wcześniej zgłosić zamiar budowy.

SamochódDo takiej wiaty można także zmieścić więcej niż jeden pojazd, a nawet bez problemu podnieść ją lub poszerzyć, kiedy nagle zachcemy parkować tam także inne pojazdy i maszyny. Użytkownicy wiaty chwalą sobie także ułatwione parkowanie. Nie sprawia to tyle problemów, ile może sprawić parkowanie do ciasnego garażu. Wjazd do niektórych garaży może czasem być problematyczny, np. jeżeli wjazd do garażu będącego częścią bryły domu znajduje się poniżej jego poziomu. Oprócz tego wiata na samochód może posłużyć czasem jako inne pomieszczenie użytkowe – w razie gdyby ta konstrukcja przestałaby być używana, można ją z łatwością zacząć stosować do składowania drewna na podwórku. Jeżeli zostanie ciekawie zaprojektowana, z troską o szczegóły, może stanowić dekorację ogrodu. Co jednak z wadami takiej konstrukcji? Przede wszystkim do minusów wiaty należy zaliczyć mniejsze bezpieczeństwo w porównaniu z garażami. Wiata to konstrukcja bez drzwi lub ścian, dlatego bez problemu mogą dostać się tam osoby niepowołane. Jeżeli mamy słabo zabezpieczoną posiadłość, parcelę bez ogrodzenia, ryzyko kradzieży auta jest zwiększone. Oprócz tego pojazd wychładza się w nocy, w związku z czym poranne wsiadanie za kółko może nie być zbyt przyjemne, a ponadto do samochodu trzeba przejść przez całe podwórko.

Osoby decydujące się na garaż w domu, mogą o wiele szybciej i łatwiej wsiąść do auta. Wiata samochodowa to konstrukcja, która jest niebywale funkcjonalna. Z łatwością można ją postawić na podwórku, jeśli tylko znajdziemy dla niej miejsce. Tak jak wszystkie rozwiązania budowlane ma wady i zalety, o których trzeba pomyśleć zawczasu.