Własny prąd – jak go wyprodukować

Gdyby ktoś kilkadziesiąt lat temu powiedział nam, że samodzielnie możemy produkować prąd, z pewnością stuknęlibyśmy się od razu w czoło. Przecież produkcja prądu to zadanie na wielką skalę, wykonywaną przez potężne elektrownie napędzane najczęściej węglem (co niestety wiąże się z zanieczyszczaniem planety).

Regulatory ładowania i energia słoneczna

regulator ładowania mpptJak więc zwykły, szary człowiek, może wytwarzać energię elektryczną? To rozwój technologii sprawia, że możliwe są takie rozwiązania. Produkcja prądu odbywa się za pomocą paneli fotowoltaicznych. W ich skład wchodzą specjalne ogniwa krzemowe, które przyciągają promienie słoneczne i wchłaniają. Następnie taka energia prowadzona jest do inwertera. Taki polecany regulator ładowania mppt przetwarza energię słoneczną w prąd, który wykorzystywany jest do zasilania gospodarstwa domowego. Dzięki temu mamy prąd, który pozwoli na działanie wszystkich sprzętów! Lodówki, mikrofali, kuchenki elektrycznej, telewizora… komputera i tak dalej! Stajemy się całkowicie niezależni od zakładu energetycznego. Lub jeszcze lepiej – to taki zakład może być zależny od nas, gdyż możemy mu sprzedawać nadwyżki prądu. Jest to więc dla nas kolejny niesamowity zysk. Dlaczego więc ciągle panele fotowoltaiczne na dachach budynków są tak rzadko widziane?

regulator ładowania mpptZaporę stanowi przede wszystkim ich wysoka cena, chociaż i to jest do przeskoczenia. Gdyby każdy z nas dobrze się rozejrzał, poczytał, przejrzał wiadomości, zobaczyłby,że obecnie wiele urzędów gminnych oferuje dofinansowania właśnie na panele fotowoltaiczne! To dlatego, że to rozwiązanie zostało uznane za jedno z najbardziej ekologicznych. Jak już zostało wspomniane na początku, zawodowe elektrownie prądu wytwarzają tę energię, wykorzystując do tego węgiel. Podczas jego spalania do atmosfery wydzielane jest wiele trujących, toksycznych środków, które mają zresztą duży wpływ na ilość smogu. A jak wiadomo smog jest zmorą dzisiejszych czasów. Dlatego wszelkie ekologiczne rozwiązania są bardzo pożądane i polecane przez wladze miejskie – jeśli więc upatrzyliśmy sobie już jakieś panele fotowoltaiczne oraz odpowiedni do nich regulator ładowania, przed zakupem udajmy się najpierw do urzędu gminy by spytać, czy dostaniemy jakąś dotację.

Z pewnością wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek i czekać na odpowiedź – wszystko jednak zależy od tego, jaki budzet na cel dofinansowania fotowoltaiki przeznaczyła gmina w danym roku Warto wiedzieć, że nie tylko osoby prywatne mogą korzystać z tego rozwiązania, ale także przedsiębiorcy, dlatego zainteresowanie może być naprawdę spore.

Dodaj komentarz