Wpływ zanieczyszczeń na nieruchomości

Nieruchomość
Nieruchomość

Smog jest autentycznym zagrożeniem dzisiejszej rzeczywistości. Jeszcze do niedawna wydawało się nam, że ten problem nas nie dotyczy i jest charakterystyczny raczej dla dużych przemysłowych aglomeracji. Niestety aktualnie w Polsce smog stał się realnym zagrożeniem. Kraków posiada najbardziej zanieczyszczone powietrze w całym kraju. Niektórzy dziwią się skąd w stolicy Małopolski wzięło się tak zanieczyszczone powietrze. Wśród elementów zanieczyszczających powietrze znalazły się zanieczyszczenia przemysłowe, powierzchniowe i liniowe.

Oprócz tego, położenie Krakowa jest bardzo niekorzystne. Wzniesienia Bramy Krakowskiej oraz Podgórze Zachodniobeskidzkie uniemożliwia wydostawanie się zanieczyszczonego powietrza z obrębu miasta. Dlatego właśnie dym z fabryk oraz komunikacji, a także z pieców węglowych. Sytuacja w mieście stała się tak napięta ze względu na smog, że władze zaczęły podejmować przeróżne działania by wydostać Kraków ze smogu. Jednym z nich jest obniżenie ilości pieców węglowych w prywatnych mieszkaniach. Na ten cel miasto przeznacza aż 3 miliony złotych w 2013 roku. Pieniądze te będą przeznaczone na dotacje dla osób, które zdecydują się na wymianę pieców węglowych na piece ekologiczne. Oprócz tego powstała specjalna organizacja o nazwie Krakowski Alarm Smogowy, która stara się wyłonić pięć najbardziej zanieczyszczonych okolic w Krakowie. Powstał specjalny portal internetowy, na którym znajduje się mapka Krakowa. Mieszkańcy miasta mogą na niej nanosić informacje na temat możliwości palenia śmieci przez mieszkańców. Aby otrzymać dotację trzeba być osobą fizyczną. Dotacje otrzymają, poza tym, wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorcy i osoby prawne. Program dotacji zakłada zmianę ogrzewania opierającego się na paliwie stałym, instalacji odnawialnego źródła energii, oraz podłączenie ciepłej wody użytkowej. Istnienie smogu w Krakowie nie jest optymistyczne w szczególności dla osób planujących sprzedaż mieszkania.

W ostatnim czasie zauważono niechęć do podejmowania kosztownych zakupów oraz spowolnienie gospodarki. Poza tym, od stycznia bieżącego roku nie ma alternatywnego programu dla ?Rodziny na swoim? i należy się liczyć z tym, że osoby planujące zakup mieszkania odłożą swoją decyzję na przyszły rok kiedy to ma wejść w życie projekt ?Mieszkanie dla młodych?. W związku z tym osoby, które koniecznie chcą sprzedać mieszkanie lub dom muszą liczyć się z tym, że będą musiały drastycznie obniżyć ceny. Miejmy nadzieję, że jednak od roku 2014 znów nastąpi ożywienie w rynku nieruchomości.

Dodaj komentarz